Po całym dniu pracy, relaksującej kąpieli i lekturze dobrej książki, nie pozostaje nam nic innego jak położyć głowę na poduszkę i oddać się w objęcia Morfeusza. Lecz aby nasz sen był efektywny, a poranki pełne witalności, zadbajmy by poduszki na których śpimy były dostosowane do naszych potrzeb. Obecnie hitem stają się poduszki ekologiczne, wypełnione ziarnami. Sprawdźmy, jakie są ich właściwości.
Fot. Depositphotos
Zwolennicy ekologicznych rozwiązań zapewniają, że poduszki wypełnione ziarnami zbóż, kaszami, często z dodatkiem ziół (np. lawendy lub melisy) mają właściwości zdrowotne, poprawiają jakość snu oraz nie uczulają. Są doskonałą alternatywą dla pościeli z wypełnieniem syntetycznym oraz naturalnym, lecz odzwierzęcym (piórami, które mogą wywoływać alergie).
Jakimi ziarnami mogą być wypełnione poduszki?
- Łuską z gryki.
- Łuski orkiszowe.
- Pestkami wiśni.
- Ziarnem pszenicznym.
- Ziarnem kukurydzianym.
- Kaszą gryczaną.
- Kaszą perłową.
Jakie są właściwości poduszek wypełnionych ziarnami?
- Są polecane dla alergików oraz astmatyków, gdyż nie uczulają.
- Są całkowicie naturalne (poduszki wykonywane są zwykle z czystej bawełny lub lnu).
- Dostosowują się do kształtu ciała.
- Przepuszczają powietrze.
- Neutralizują szkodliwe promieniowanie fal elektromagnetycznych.
- Są bezpieczne dla dzieci, a nawet niemowląt.
- Nie nagrzewają się od temperatury naszego ciała.
- Są ekologiczne, bezpieczne dla środowiska oraz nie wymagają utylizacji.
- Mogą służyć jako zimny kompres (po schłodzeniu w zamrażarce) lub ciepły, naturalny termofor (po podgrzaniu w piekarniku).
- Działają relaksacyjne.
Najpopularniejsze są poduszki wypełnione łuską gorczycy lub pestkami wiśni. Te z gorczycą, zawierają taniny, które hamują rozwój roztoczy oraz rutyną, wzmacniającą układ odpornościowy. Ponadto poprawiają krążenie oraz zapobiegają powstawaniu odleżyn. Polecane są dla niemowląt z napięciami mięśniowymi, a także osobom ze schorzeniami kręgosłupa, czy cierpiącymi na migrenowe bóle głowy.
Natomiast wypełnienie z pestek wiśni doskonale sprawdzają się do różnego rodzaju ciepłych układów przy łagodzeniu takich dolegliwości jak: ból gardła, bóle menstruacyjne, bóle mięśni i stawów, bóle kręgosłupa, wzdęcia a nawet kolki niemowlęce.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!