Polacy spożywają dwa razy więcej soli niż powinni!

Czym grozi spożywanie soli w nadmiarze? Czy wiesz, że Polacy solą szczególnie dużo? Zobacz, gdzie znajduje się "ukryta sól" i unikaj jej!
/ 12.05.2015 14:17

spożycie soli w Polsce

fot. Fotolia

Polacy zdecydowanie za dużo solą!

Już 10,5 mln osób w Polsce choruje na nadciśnienie tętnicze, a do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć aż o 30%. Główną przyczyną tego stanu jest nadmierne spożycie soli, które w Polsce jest dwukrotnie większe od aktualnie zalecanego. Z danych przedstawionych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie wynika, że nadmierne spożycie soli w Polsce to problem, który dotyczy nie tylko populacji osób dorosłych, ale i dzieci. Niestety również w ich przypadku spożycie soli jest prawie dwa razy wyższe od rekomendowanego.

Nadmierne spożycie soli – konsekwencje zdrowotne

Nadmierne spożycie soli może prowadzić do wielu poważnych i długofalowych konsekwencji zdrowotnych, m.in.:

  • nadciśnienia tętniczego,
  • udarów mózgu ,
  • raka żołądka.

Sprzyja też rozwojowi osteoporozy i kamicy nerkowej, a także może prowadzić do otyłości.

U dzieci w pierwszych 3 latach życia, spożywających sól w nadmiarze, wzrasta ryzyko nadciśnienia w późniejszym wieku. W ten sposób kształtuje się także preferencja smaku słonego, co wpływa na nieprawidłowe nawyki żywieniowe w przyszłości. Organizmy najmłodszych są szczególnie podatne na ich kształtowanie.

Zobacz także: Jaka jest dopuszczalna ilość soli w diecie dziecka?

Uważaj na sól ukrytą w produktach!

Według aktualnych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g, czyli ok. jednej płaskiej łyżeczki. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi tylko o sól dodawaną do potraw.

Często nie zadajemy sobie sprawy z tzw. soli „ukrytej”, obecnej w wielu produktach spożywczych, również tych pozornie uznawanych za zdrowe. Źródłem soli w naszej diecie są m.in.: pieczywo, wędliny, pasztety, sery, zwłaszcza żółte, warzywa kiszone czy konserwowe.

Sporo soli znajdziemy również w wysoko przetworzonej żywności, takiej jak fast food, posiłki typu instant, sosy, kostki rosołowe, mieszanki przyprawowe, a także w ketchupie.

Źródło: Biuro Prasowe 1000 pierwszych dni dla zdrowia

Zobacz także: Kilka(naście) słów o soli

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA