Z roku na rok rośnie liczba zagranicznych gości, którzy w okresie zimowym, odwiedzają polskie kurorty i ośrodki narciarskie, nie tylko w celach turystycznych, ale również ze względu na poszukiwania oszczędności w zakresie leczenia stomatologicznego. Turystyka medyczna, nastawiona na leczenie zębów doczekała się nawet swojej nazwy – denturyzm.
fot. Fotolia
Kto najchętniej korzysta z polskiej stomatologii?
Od kilku lat systematycznie wzrasta liczba osób, które wypoczynek w Polsce, łączą z wizytą na fotelu dentystycznym, mającą za zadanie zapewnić zdrowe zęby i piękny uśmiech. Taki sposób spędzania zimowych ferii w Polsce, cieszy się popularnością zwłaszcza wśród gości z zagranicy. Niemcy, Belgowie, Brytyjczycy, Duńczycy ale także Rosjanie i Ukraińcy potrafią dostrzec liczne zalety płynące z leczenia zębów w naszym kraju.
Co przyciąga do nas zagranicznych turystów?
Magnesem przyciągającym zagranicznych pacjentów do Polski są przede wszystkim ceny usług stomatologicznych. Niektóre zabiegi są w Polsce nawet o 70 proc. tańsze niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, a jednocześnie ich jakość nie odbiega w żaden sposób od tych wykonywanych na zachodzie Europy. Pacjenci z Rosji i Ukrainy, wizytę u polskiego stomatologa, argumentują z kolei najczęściej problemami ze znalezieniem zaufanego specjalisty w swoim kraju – tłumaczy lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej.
Jakie są ceny usług dentystycznych u nas i za granicą?
Średnia cena wszczepienia implantu, wraz z koroną i łącznikiem, na zachodzie Europy wynosi około 2000 – 2300 euro, podczas gdy w Polsce koszt takiego zabiegu to w przeliczeniu około 1000 euro, czyli ponad dwa razy mniej. Jak łatwo policzyć, w przypadku pacjenta cierpiącego na znaczne braki zębowe, wymagającego wstawienia kilku implantów lub protezy, różnica w cenie może być naprawdę ogromna.
Stosunkowo niskie ceny, a także wysoka jakości usług, sprawiają, że Polska, jest drugim, po Węgrzech, najchętniej odwiedzanym krajem w ramach turystyki dentystycznej. Największą popularnością wśród zagranicznych pacjentów, wciąż cieszą się specjalistyczne zabiegi stomatologiczne, takie jak implantacje, podniesienie zatok szczękowych czy leczenie endodontyczne (kanałowe), ale stale rośnie także liczba osób decydujących się na wybielenie w Polsce zębów, a nawet zwykłe plombowanie.
Na podstawie materiałów prasowych Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!