Poród aktywny

Każda ciężarna wie, że po 40 tygodniach „noszenia” maleństwa pod serduchem przychodzi czas na poród. Ale co to jest poród? Na czym polega i jak wygląda? Czym jest poród aktywny? Czy wszystkie przyszłe mamy to wiedzą?
/ 10.09.2008 23:22

Każda ciężarna wie, że po 40 tygodniach „noszenia” maleństwa pod serduchem przychodzi czas na poród. Ale co to jest poród? Na czym polega i jak wygląda? Czym jest poród aktywny? Czy wszystkie przyszłe mamy to wiedzą?

Kobiety są różne i różne są też ich porody- mniej lub bardziej bolesne, trwają dłużej lub krócej. Dziś o tym jakie okresy obejmuje poród.

Poród to czas, jaki upływa od początku wystąpienia skurczów (regularne skurcze co 10 minut) do urodzenia dziecka.

Poród obejmuje trzy zasadnicze okresy:

  1. Okres rozwierania szyjki macicy- trwa od momentu wystąpienia regularnych skurczów co 10 minut do całkowitego rozwarcia ( całkowite rozwarcie szyjki macicy to 10 cm ).
  2. Okres wydalenia płodu ( urodzenia dziecka)- trwa od całkowitego rozwarcia do urodzenia dziecka.
  3. Okres łożyskowy- trwa od urodzenia dziecka do wydalenia łożyska.Poród aktywny

PORÓD AKTYWNY

Poród w którym kobiety mają uczucie uczestniczenia w nim. Przyszłe mamy czują się mniej znużone, zmęczone i poniżone instrumentalnym ich traktowaniem. Podczas porodu aktywnego kobiety maja świadomość, że wiele zależy od nich samych (mam na myśli np. współpracę z położną podczas parcia).Kobiety przyjmują dowolne pozycje do porodu (wygodne dla nich samych). Wiele pacjentek, które nigdy nie czytały o porodzie aktywnym, instynktownie poruszają się lub przyjmują pozycję w klęku czy kuczną. Czym tłumaczyć ten fakt, ze kobiety rodzą łatwiej w wodzie, gdy poruszają się lub przyjmują pionową pozycję ciała? Szczególne korzyści z porodu aktywnego to:

  • siła ciężkości ( przyciągania ziemskiego), która działa pionowo w dół, wzmaga czynność parcia. Gdy rodząca leży na wznak, musi przeć mocniej, aby wypchać bobaska niejako „ pod górę”.
  • nerwy, które zaopatrują jamę miednicy i macicę, wnikają do miednicy przez kość krzyżową. W pozycji leżącej ( na wznak) następuje bezpośredni ucisk tych nerwów i ból jest silniejszy niż w pozycji kucznej lub stojącej.
  • pozycja pionowa ułatwia samoistne i dokładne oddzielenie się łożyska ( nie wszystkie szpitale prowadzą porody aktywne; większość jednak daje możliwość aktywnego rodzenia w 1- szym okresie porodu).
  • pionowa pozycja matki powoduje łatwiejsze dopasowanie się główki płodu do rozwierającej się szyjki macicy. Podczas skurczu główka płodu obniża się coraz bardziej w kierunku szyjki. W przerwie między skurczami rodząca może odpoczywać w pozycji pionowej a główka nadal uciska na szyjkę macicy ( w pozycji pionowej na główkę płodu działa siła ciążenia). Efektem tego jest szybsze i bardziej efektywne rozwarcie kanału szyjki macicy.
  • lepsze jest krążenie krwi w łożysku, a to poprawia utlenowanie u bobaska( tzn. dobrze mu się oddycha). Jeśli kobieta leży na plecach ma duże naczynia krwionośne przyciśnięte do kręgosłupa. Może to powodować zaburzenia w tętnie malucha. Jeśli musisz się położyć z powodu zmęczenia w trakcie 1-szego okresu porodu- to najlepiej połóż się na lewym boku.


Bardzo zachęcam (jeśli to możliwe) aby rodzić aktywnie przy użyciu worków ssako, materacy i piłek. Przyniesie to mamusiom ulgę i poród będzie miłym i niezapomnianym wydarzeniem.:)
 

Celina Fręczko, położna

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA