Jak realizować postanowienia noworoczne? /źródło: inf. prasowa, iStock fot. iStock

Postanowienia noworoczne – czy Polacy je dotrzymują?

Tylko 11% Polaków naprawdę realizuje swoje postanowienia noworoczne, jak wynika z badań. Co nas powstrzymuje? Jak znaleźć się w grupie tych, którzy swoje marzenia przekuwają w realne cele, a potem wprowadzają je z powodzeniem w życie? Co najczęściej sobie obiecujemy na nowy rok?
/ 03.01.2012 09:24
Jak realizować postanowienia noworoczne? /źródło: inf. prasowa, iStock fot. iStock

Aż 82 proc. Polaków poczyniło w ubiegłym roku plany na Nowy Rok – wynika z badania, które w ubiegłym roku przeprowadziła międzynarodowa firma badawcza Ipsos. Jedynie 11 proc. z nas wytrwale realizuje te plany. Co nas powstrzymuje? Brak czasu, silnej woli, pieniędzy, motywacji i wsparcia ze strony bliskich. Każda wymówka jest dobra, ale to przecież nie oznacza, że w tym roku znów nie spróbujemy...

Zdrowie czy pieniądze?

Na liście życzeń Polaków najwyżej plasują się kwestie materialne. Chcemy zarabiać więcej (23 proc. respondentów), zmienić pracę (22 proc.), lepiej zarządzać własnym domowym budżetem (19 proc.) czy więcej oszczędzać (13%).

Znacznie mniej ważne są aspekty zdrowotne. Chcemy rzucić palenie (13 proc.), prowadzić zdrowy tryb życia (11 proc.), uprawiać więcej sportu (10%) czy schudnąć (10 proc.).

Co ciekawe, w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Szwecji czy Japonii zdrowie i kondycja fizyczna znalazły się w trójce priorytetowych postanowień.

Samokontrola kluczem

Bez niej nie mamy szans na wytrwanie w swoich postanowieniach. Oto kilka podstawowych założeń:

  • Wyznaczaj sobie cele możliwe do spełnienia - konkretne i wymierne.
  • Realizuj swoje cele krok po kroku. Nie wszystko da się zrobić w krótkim czasie. Szukaj czynników motywujących, myśl o rezultacie i co ważne nie podejmuj się realizacji kilku postanowień jednocześnie.
  • Powiedz innym o twoim postanowieniu. Łatwiej o samodyscyplinę i przejrzystą ścieżkę realizacji.
  • Celebruj swoje drobne sukcesy.
  • Nie poddawaj się i pamiętaj, że samokontrola to podstawa!

Co przyniesie Nowy Rok? Jeśli nie zabraknie nam silnej woli i umiejętności samokontroli, z pewnością osiągniemy założone cele. A, jak dowodzą najnowsze badania psychologiczne, umiejętność samokontroli jest wprost zależna od poziomu glukozy we krwi. Wybierajmy zdrowe przekąski, aby zamiast glukozy nie dostarczać organizmowi szkodliwych substancji.

Źródło: informacja prasowa /ah

Zobacz też: Noworoczne postanowienia – od stycznia na diecie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!