Nie tylko filiżanka kawy może zmienić noc w bezsenny koszmar – jest wiele pokarmów, które mają pobudzający lub obciążający organizm wpływ i mogą zakłócić nam sen.
Wbrew pozorom to nie tylko espresso wieczorem zagraża naszym snom. Pokarmy jedzone w ciągu całego dnia mogą odbijać się nie tylko nas zasypianiu ale także na nocnym budzeniu. Oto mały przewodnik po najczęstszych winnych bezsenności…
- Słone pokarmy – potrawy zawierające dużo soli, zwłaszcza jedzone w drugiej połowie dnia często powodują budzenie się w nocy wskutek odwodnienia i potrzeby napicia się. Suszenie w ustach i w gardle to typowe objawy…
- Ostre potrawy – wszystkie dania zawierające nadmiar pieprzu, imbiru, curry, chili i innych strych przypraw stymulują układ trawienny, podwyższają naszą energię i choć w dzień mogą świetnie rozgrzać i obudzić, popołudniu mogą utrudnić wyciszenie a także męczyć nas po nocach zgagą i rozstrojem żołądkowym.
- Tłuste pokarmy – bardzo tłuste potrawy wpływają znacząco na metabolizm i powodują przerywania cyklu snu.
- Alkohol – choć często pomaga nam usnąć, w środku nocy okazuje się wrogiem. Alkohol we krwi powoduje bowiem przerwanie fazy REM snu i wybudzenie, po którym ciężko zasnąć z powrotem. Ponadto, alkohol również wydatnie odwadnia organizm i może męczyć nas pragnieniem w środku nocy.
Oprócz tych głównych grup produktów, których należy się wystrzegać jeśli chcemy spać długo i słodko jest jeszcze kilka specjalnych przypadków, o których warto pamiętać…
- Twarde sery, takie jak parmezan, zawierają duże ilości aminokwasu zwanego tyraminą, który często odpowiada za nocne budzenia. Tyraminę znajdziemy ponadto w wędlinach oraz produktach sojowych.
- Mleczna czekolada – w przeciwieństwie do swojej gorzkiej siostry, która może pomagać dobremu nocnemu wypoczynkowi, mleczna czekolada zawiera tyrozynę, która po przemianie w dopaminę działa na nas stymulująco – to dobre przez górską wspinaczką czy dyskoteką ale fatalne przed spaniem.
- Sos pomidorowy – spaghetti najlepiej jeść na obiad – pomidorowa kolacja może bowiem zaowocować w nocy kwaśnym refluksem i zgagą.
- Herbata z żeń-szenia – choć ziołowe herbatki to najlepszy napar przed zaśnięciem, są wyjątki: żeń-szeń znany jest z pobudzającego działania i u niektórych ludzi wywołuje poważne stany nadciśnienia i bezsenności.
Jeśli chcesz spać dobrze…
To sięgnij raczej po produkty, które są słynne z usypiającego, uszczęśliwiającego wpływu. Wśród nich znajdują się przede wszystkim: mak, daktyle, figi, banany, truskawki, wiśnie, pomarańcze, ananasy, migdały, orzechy laskowe, surowy łosoś (sushi!) oraz surowe żółtko (kogel-mogel ale po sparzeniu skorupki!).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!