Jak pokazują badania, co drugi mężczyzna po 50. roku życia ma kłopoty z prostatą. Choroby gruczołu krokowego to schorzenia występujące co prawda coraz częściej, ale jednocześnie takie, którym można skutecznie zapobiegać. Słowo klucz brzmi, oczywiście, profilaktyka!
Szybko i bez wstydu
Wielu panów rękami i nogami zapiera się przed wizytą w gabinecie lekarskim. Co ich powstrzymuje? Oczywiście stres i wstyd. Myślą, że z będą musieli poddać się nieprzyjemnemu badaniu per rectum, tymczasem rutynowa kontrola możliwa jest przy wykorzystaniu testów krwi. Stanowią one łatwy i bezinwazyjny sposób umożliwiający wczesne wykrycie zmian w obrębie gruczołu krokowego.Te objawy powinny zaniepokoić
O problemach z gruczołem krokowym mogą świadczyć objawy takie jak:- częstsze niż zwykle oddawania moczu (zwłaszcza w nocy);
- nagłe parcie na mocz;
- trudności z oddawaniem moczu.
PSA – kontroluj jego poziom!
Niezależnie czy powyższe objawy występują czy nie, wskazane jest, aby każdy mężczyzna systematycznie poddawał się oznaczeniom PSA w surowicy. Do badania poziomu PSA, będącego markerem prostaty wystarczy jedynie próbka krwi pobrana tak jak do rutynowych badań. Zwiększone stężenie PSA w surowicy stwierdza się głównie w przypadku raka prostaty, w stanach zapalnych lub rozroście łagodnym narządu. Oznaczanie stosunku fPSA/PSA jest szczególnie pomocne we wczesnym wykryciu raka prostaty.Troszczysz się o zdrowie swojego partnera? Wejdź na www.kobieta.diagnostyka.pl, wypełnij formularz, napisz dlaczego o niego dbasz i wygraj wspaniałe nagrody! Czeka tam również zniżkowy kupon na "męskie" badania.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!