Przewlekła Choroba Żylna - choroba XXI wieku

Bolą Cię nogi? A na Twoich nogach pojawiły się pajączki i żylaki? Warto przyjrzeć się tym dolegliwościom bliżej, gdyż są one pierwszymi objawami poważnej choroby, która wymaga prawidłowego i skutecznego leczenia. Przewlekła choroba żylna (PChŻ) może prowadzić do powikłań groźnych dla zdrowia a nawet życia. Jak się przed nią uchronić i co robić, gdy diagnoza jest jednoznaczna?
/ 14.08.2012 06:56

Bolą cię nogi? A na Twoich nogach pojawiły się pajączki i żylaki? Warto przyjrzeć się tym dolegliwościom bliżej, gdyż są one pierwszymi objawami poważnej choroby, która wymaga prawidłowego i skutecznego leczenia. Przewlekła choroba żylna (PChŻ) może prowadzić do powikłań groźnych dla zdrowia a nawet życia. Jak się przed nią uchronić i co robić, gdy diagnoza jest jednoznaczna?

Przewlekła Choroba Żylna - choroba XXI wieku

Fot. Depositphotos

Ocenia się, że w Polsce na Przewlekłą Chorobę Zylną (PChŻ) cierpi około 47% kobiet i 37% mężczyzn2. Podobnie duża część populacji Europy i USA zmaga się z tym problemem. PChŻ jest jedną z chorób społecznych, która powoduje istotny defekt kosmetyczny i jest przyczyną pogorszenia jakości życia. Ta jednostka chorobowa zwiększa zagrożenie chorobą zakrzepowo-zatorową (zatorowością płucną) stanowiącą poważne zagrożenie zdrowotne.

Przewlekła Choroba Żylna jest najczęściej spowodowana uszkodzeniem zastawek żylnych, co upośledza odpływ krwi z kończyn dolnych. Pierwsze objawy choroby są przez ludzi często bagatelizowane. Ból nóg pod koniec dnia, czy też pojawienie się pajączków i drobnych żylaków to pierwsze objawy Przewlekłej Choroby Żylnej. A trzeba podkreślić, że Takich objawów nie należy lekceważyć! Nieleczone mogą przejść w stan przewlekły, wymagający nawet zabiegów operacyjnych - mówi prof. dr hab. Jerzy Chudek, ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Czy kiedykolwiek zdarzyło się nam odwiedzić lekarza lub farmaceutę, bądź samemu rozpocząć leczenie tylko dlatego, że pod koniec dnia nasze nogi były obolałe i opuchnięte? Czy tzw. pajączki wzbudziły nasz niepokój? Z pewnością ogromna większość odpowie negatywnie na oba pytania.

Przyczyny PChŻ

Do rozwinięcia się zaawansowanego stadium choroby dochodzi w ciągu kilkunastu a nawet
kilkudziesięciu lat. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni, a częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem. Niekorzystny wpływ na przebieg choroby ma ciąża, dlatego zaniedbania w tym okresie (niestosowanie pończoch przeciwżylakowych) powodują szybki postęp choroby.

Na liście czynników ryzyka znajdują się również:

  • Predyspozycja rodzinna
  • Siedząca bądź stojąca praca
  • Leki antykoncepcyjne
  • Nadwaga i otyłość.

Profilaktyka – jaki sposób na PChŻ?

Profilaktyka choroby nastręcza trudności. Pracując trudno uniknąć długotrwałego stania i siedzenia (np. przed komputerem). Korzystny wpływ mogą mieć kilkuminutowe przerwy w staniu i siedzeniu, ruch, a zwłaszcza wspinanie się na palce, co pobudza odpływ krwi z żył kończyn dolnych. Korzystna jest aktywność fizyczna po godzinach pracy - uprawianie sportu bądź spacer. Przykładowymi dyscyplinami sportu, które wywierają korzystny wpływ na odpływ krwi z kończyn dolnych są: piesze wycieczki, bieganie, narciarstwo biegowe, kolarstwo, pływanie, nurkowanie, aerobik wodny, taniec towarzyski. Ruch może ograniczyć progresję PChŻ, a ponadto jest korzystny dla zdrowia ogólnie pojmowanego. Niektóre dyscypliny sportowe mają negatywny wpływu na stan zdrowia chorych na PChŻ. Należą do nich między innymi: kręgle, strzelectwo, żeglarstwo, podnoszenie ciężarów.

Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, dlatego u osób z objawami PChŻ długotrwałe przegrzewanie organizmu nie jest wskazane. Lepiej zatem zrezygnować z urlopu w krajach południowych. Nadmierna, długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne podczas „kąpieli” słonecznych powoduje niekorzystne rozszerzenie naczyń krwionośnych. W sytuacji przegrzania należy zastosować zimny prysznic lub zanurzenia w chłodnej kąpieli. Niska temperatura powoduje zwężenie światła naczyń krwionośnych. Należy dostosować ubiór do pory roku, unikając przegrzewania. Należy dbać o dietę, walcząc z nadwagą i otyłością.

Warto wcześnie reagować na niepokojące sygnały i podejmować odpowiednie leczenie, korzystając na przykład z preparatów dostępnych bez recepty. Zarówno kompresjoterapia (stosowanie pończoch/rajstop przeciwżylakowych) i leków flebotropowych (takich jak np. preparaty zmikronizowanej diosminy) nie wymagają recepty i są bezpieczne. Optymalne jest stosowanie preparatów zmikronizowanej diosminy dwa razy dziennie, ponieważ substancja ta przyjęta w jednej tabletce, niezależnie od dawki, działa tylko do 11 godzin. Leczenie, w tym samoleczenie Przewlekłej Choroby Żylnej, należy rozpocząć po wystąpieniu pierwszych objawów – mówi prof. dr hab. Jerzy Chudek. Wybierając preparat należy uwzględnić jego skuteczność oraz bezpieczeństwo, opierając się na przeprowadzonych dużych badaniach klinicznych na leku (Diosminex) a nie tylko na substancji czynnej.

Wśród objawów, które powinny wzbudzić czujność są:

  • Uczucie ciężkości, zmęczenia kończyn dolnych,
  • Ból i rozpieranie w obrębie podudzi,
  • Wieczorne obrzęki kostek i podudzi,
  • Zespół niespokojnych nóg,
  • Świąd,
  • Kurcze mięśniowe występujące najczęściej nocą,
  • Poszerzenie żył skórnych, tzw. „pajączków”,
  • Żylaki kończyn dolnych,
  • Przebarwienia skórne podudzi.

1. Badanie kliniczne „Epidemiologia przewlekłej choroby żylnej i ocena zmiany jakości życia pacjentów w trakcie leczenia DIOSMINEXEM stosowanego w codziennej praktyce lekarskiej” (Staszkiewicz w. i wsp.; 2011)
2 „Przewlekłe zaburzenia żylne w praktyce lekarza rodzinnego”, Piotr Słowiński, Bartosz Pacewski, Andrzej Gabrusiewicz, Walerian Staszkiewicz, 2011-09-08, „Terapia”, (257) , Strona 41-49

3 „Epidemiologia przewlekłej choroby żylnej i ocena zmiany jakości życia pacjentów w trakcie leczenia DIOSMINEXEM stosowanego w codziennej praktyce lekarskiej”, III-XI 2011 r. , Lekam, Sp. z o.o.
4 Parastezje - mrowienie, drętwienie lub zmiany temperatury skóry
5 Chudek J, Ziaja D. Stosowanie preparatów zmikronizowanej diosminy w leczeniu przewlekłej choroby żylnej: raz czy dwa razy na dobę? Chirurgia Polska 2011, 13, 132–135.
6 Walerian Staszkiewicz, Witold Raciborski, Piotr Słowiński, Paweł Dąbek, „Zmiana jakości życia pacjentów z przewlekłą chorobą żylna po ośmiotygodniowym leczeniu preparatem Diosminex”. „Chirurgia Polska”, Strony 5-10 Numer 1, tom 13 Rok 2011

7 IMS Medical Database Q3 2011, Produkt Roku 2009, 2010, 2011, 2012 w zakresie „Preparaty przeciwżylakowe doustne”. Tytuł przyznany przez wydawnictwo „Apteka” Sp. z o.o. i publikację „Świat Farmacji” na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród polskich farmaceutów.

Źródło: Materiały prasowe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA