Na czym polega kolonoskopia?
Kolonoskopia to rodzaj endoskopii, czyli badania umożliwiającego (za pomocą kamery) obejrzenia wnętrza układu pokarmowego. Cienką sondę zakończoną malutką kamerą wprowadza się przez odbyt, dzięki czemu możliwe jest obejrzenie ściany jelita grubego w poszukiwaniu ewentualnych zmian i narośli. Podczas kolonoskopii pacjent leży na boku, a lekarz powoli wprowadza endoskop - przewód grubości palca, wewnątrz którego znajduje się kamera i narzędzia umożliwiające usunięcie polipów czy pobranie tkanek do dalszej diagnostyki. Zależnie od przypadku badanie trwa od 15 minut do godziny.
Jak przygotować się do kolonoskopii?
Szczegółowe wskazówki, jak przygotować się do badania dostaniesz po wypełnieniu ankiety o stanie Twojego zdrowia. Wytyczne dotyczą głównie diety, jaką powinnaś stosować przed zabiegiem, procedury przygotowania przed samym zabiegiem oraz wytycznych odnośnie stosowanych leków. Co powinnaś zrobić przed zabiegiem?
- Dieta łatwostrawna. Na dwa dni przed zabiegiem zacznij stosować dietę lekkostrawą - unikaj ciężkich smażonych potraw, tłustych i przetworzonych produktów oraz innych rzeczy, które mogą zalegać w jelitach. Wyklucz z diety produkty zawierające całe ziarna oraz owoce z drobnymi pestkami (np. truskawki czy kiwi)
- Oczyszczanie jelit. Aby badanie miało sens w Twoich jelitach nie może znajdować się treść pokarmowa. W tym celu kup w aptece środki przeczyszczające do lewatywy (np. Enema). Pierwszą lewatywę należy wykonać wieczorem przed dniem badanie, kolejną następnego dnia rano.
- Leki. W przeddzień i w dniu badania należy przyjąć leki, które przyjmujesz na stałe. O tym, jakie leki przyjmujesz (nie zależnie - na stałe czy okazjonalnie) poinformuj lekarza podczas wypełniania ankiety zdrowia.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!