Ryzyko zachorowania na raka endometrium

koronarografia fot. Adobe Stock
Otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wczesny początek miesiączkowania oraz późna menopauza - to czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka endometrium. Co jeszcze? Sprawdź!
/ 25.11.2010 00:06
koronarografia fot. Adobe Stock

Wiek

Rak endometrium występuje najczęściej u kobiet po menopauzie, w wieku 55-70 lat. Jednak pierwsze czynniki ryzyka występowania raka endometrium ujawniają się już w młodości, np. wczesny początek miesiączkowania, jak również późne wejście w okres menopauzy.

Hormony

Rak endometrium jest nowotworem hormonozależnym. Oznacza to, że na jego rozwój w przeważającej części wpływają zmiany i zaburzenia hormonalne odbywające sięw organizmie kobiety. Uważa się, że u podłoża rozrostu endometrium (w tym raka endometrium) leży nadmierna stymulacja estrogenowa, zwłaszcza przy obniżonym poziomie hormonów antagonistycznych (progesteronu i innych gestagenów). Wszelkie sytuacje sprzyjające długotrwałemu hiperestrogenizmowi, jak wspomniany wyżej długi czas miesiączkowania, zwiększają ryzyko raka endometrium.

Otyłość

Otyłość, a zwłaszcza jej typ brzuszny („męski”), jest uważana za najważniejszy i najpoważniejszy czynnik ryzyka rozwoju raka endometrium. Funkcjonowanie komórek tłuszczowych wpływa na gospodarkę hormonalną (szczególnie estrogenów i gestagenów). Ryzyko rozwoju choroby nowotworowej jest zwiększone niezależnie od wieku pacjentki, ale dodatkowo wzrasta w okresie pomenopauzalnym, w którym dodatkowo spotęgowany zostaje spadek stężenia endogennych estrogenów i progesteronu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA