Autorzy raportu Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC) ostrzegają, że zachorowalność w Europie na rzeżączkę spowodowaną opornym na leki szczepem bakterii stale rośnie. Sytuacja jest wg nich naprawdę krytyczna – w 2010 roku już co dziesiąty przypadek był wywoływany przez ten supermikrob. Za jakiś czas możemy nie mieć czym walczyć z tą groźną chorobą.
Antybiotyki nieskuteczne
Bakteria rzeżączki, leczona dawniej penicyliną, przez lata uodparniała się na kolejne antybiotyki, używane w jej leczeniu. Stosowane obecnie środki z grupy cefalosporyn, również przestają już być skuteczne.
Ekspansja rzeżączki
Rzeżączka to problem nie tylko europejski – na początku tego roku podobne wnioski i ostrzeżenia wynikały z doniesień amerykańskiej CDC oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Według dr Manjuli Lusti-Narasimhan, kierującej w WHO wydziałem zdrowia reprodukcyjnego, główną przyczyną rozwoju oporności na antybiotyki jest ich powszechne używanie nie tylko w medycynie, jak i rolnictwie, czy przemyśle spożywczym. To właśnie ograniczenie ich zastosowania, oprócz prac nad nowymi lekami, powinno być teraz sprawą priorytetową.
Groźna choroba przenoszona drogą płciową
Rzeżączkę powodują bakterie z gatunku Neisseria gonorrhoeae. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, a jej najczęstszym objawem u mężczyzn jest pieczenie przy oddawaniu moczu oraz ropne wycieki z cewki moczowej, u kobiet natomiast są to upławy i zaburzenia cyklu. Nieleczona lub leczona nieskutecznie prowadzi do szeregu groźnych powikłań takich jak stany zapalne, ropnie, zapalenie jajowodów, a nawet bezpłodność lub w rzadkich przypadkach choroby stawów lub serca.
Każdego roku na świecie na rzeżączkę choruje 106 mln ludzi, najczęściej na terenie Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. W Europie, zaraz po zakażeniach chlamydią, jest to druga pod względem częstotliwości występowania choroba, przenoszona drogą płciową. W Polsce brakuje jeszcze pełnych informacji na temat zakażeń lekoopornym szczepem, w 2010 roku odnotowano jednak 301 zachorowań na rzeżączkę, z czego ponad 90% przypadków stanowili mężczyźni.
Źródło: Gazeta Wyborcza, 26.06.2012/us
Polecane: Rzeżączka – nie bagatelizuj! Wylecz!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!