Sam kontroluj własne zdrowie

Kiedy nadejdzie stan chorobowy, udajemy się do lekarza, oczekując pomocy, a co za tym idzie – poprawy zdrowia? Moment, w którym musi interweniować służba medyczna (poza gwałtownymi wypadkami), prawie zawsze zbliża się powoli i jest do zauważenia.
/ 12.06.2009 22:50
Kiedy nadejdzie stan chorobowy, udajemy się do lekarza, oczekując pomocy, a co za tym idzie – poprawy zdrowia? Moment, w którym musi interweniować służba medyczna (poza gwałtownymi wypadkami), prawie zawsze zbliża się powoli i jest do zauważenia.

Omówimy codzienne, podstawowe czynności kontrolne, które należy wykonywać samemu, obserwując własne ciało wg podanych niżej zasad.
Zawsze, przez cały dzień słuchajmy własnego organizmu. Można to porównać z ruchem drogowym, którego jesteśmy uczestnikami, prowadząc samochód – pewne odruchy stają się automatyczne. To samo dotyczy funkcji życiowych każdego z nas. Nie wolno przechodzić obojętnie obok najmniejszych zauważonych zakłóceń samopoczucia i lekceważyć ich.

Sam kontroluj własne zdrowie

Poranna kontrola obejmuje ruchomość stawów i kręgosłupa (czy coś boli lub jest zesztywniałe), czynności fizjologicznych (kolor moczu, zaparcia lub rozwolnienia itp.), wygląd twarzy w obrębie oczu (zapadnięte lub opuchnięte), poziom łaknienia (jestem głodny lub nie), nastawienie psychiczne (chandra lub radość). To wszystko trwa krótko i jest konieczne. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zmiany, wyciągamy wnioski i szukamy przyczyn.

W ciągu dnia obserwacje dotyczą: reakcji organizmu na obciążenia w pracy, reakcji na stres (czy potrafimy się opanować), momentu pojawienia się znużenia i senności. Oglądajmy okresowo swoje zęby (w lustrze) i paznokcie (kolor, obecność plam).

Bardzo ważnym elementem naszego zdrowia jest stan stóp. Dbajmy o nie. Wszelkie zmiany naskórka, koloru paznokci, potliwość, mogą być sygnałem ataku grzybicy, o nagniotkach i wrastaniu paznokci już nie wspominając.

Niezwykle ważna jest też wydolność oddechowa. Wszystkie zmiany i odczucia z nosa, gardła, płuc i oskrzeli muszą być przez nas zauważone i odpowiednio wcześniej zlikwidowane.

Warto dwa razy w tygodniu zmierzyć sobie temperaturę ciała rano i wieczorem. Stan włosów (czy są łamliwe, wypadają, łupież, połysk), to skarbnica wiedzy o stanie naszego zdrowia. Obserwujmy, więc nasze fryzury.

Posiadanie wagi w łazience oraz wizualna ocena sylwetki musi stać się odruchem nieomal bezwarunkowym.

Oto kilka praktycznych porad dotyczących bezsenności:
  • nie najadajmy się wieczorem
  • udajemy się na spoczynek w momencie pojawienia się wieczornej senności (walka z nią powoduje bezsenność)
  • wykonujemy przed snem 5-20 głębokich oddechów
  • nie wstydźmy się używać przytulanek, nawet w wieku dojrzałym (maskotki, ulubiony długopis w kieszeni piżamy, ulubiona muzyka cicho brzmiąca w ciemności).
Te proste zachowania, o których dzisiaj napisałem, pozwolą nam skutecznie chronić zdrowie i zapobiegać zbyt częstym wizytom u lekarza.

Zbigniew Maziarczyk
źródło: MWmedia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA