Omówimy codzienne, podstawowe czynności kontrolne, które należy wykonywać samemu, obserwując własne ciało wg podanych niżej zasad.
Zawsze, przez cały dzień słuchajmy własnego organizmu. Można to porównać z ruchem drogowym, którego jesteśmy uczestnikami, prowadząc samochód – pewne odruchy stają się automatyczne. To samo dotyczy funkcji życiowych każdego z nas. Nie wolno przechodzić obojętnie obok najmniejszych zauważonych zakłóceń samopoczucia i lekceważyć ich.
W ciągu dnia obserwacje dotyczą: reakcji organizmu na obciążenia w pracy, reakcji na stres (czy potrafimy się opanować), momentu pojawienia się znużenia i senności. Oglądajmy okresowo swoje zęby (w lustrze) i paznokcie (kolor, obecność plam).
Bardzo ważnym elementem naszego zdrowia jest stan stóp. Dbajmy o nie. Wszelkie zmiany naskórka, koloru paznokci, potliwość, mogą być sygnałem ataku grzybicy, o nagniotkach i wrastaniu paznokci już nie wspominając.
Niezwykle ważna jest też wydolność oddechowa. Wszystkie zmiany i odczucia z nosa, gardła, płuc i oskrzeli muszą być przez nas zauważone i odpowiednio wcześniej zlikwidowane.
Warto dwa razy w tygodniu zmierzyć sobie temperaturę ciała rano i wieczorem. Stan włosów (czy są łamliwe, wypadają, łupież, połysk), to skarbnica wiedzy o stanie naszego zdrowia. Obserwujmy, więc nasze fryzury.
Posiadanie wagi w łazience oraz wizualna ocena sylwetki musi stać się odruchem nieomal bezwarunkowym.
Oto kilka praktycznych porad dotyczących bezsenności:
- nie najadajmy się wieczorem
- udajemy się na spoczynek w momencie pojawienia się wieczornej senności (walka z nią powoduje bezsenność)
- wykonujemy przed snem 5-20 głębokich oddechów
- nie wstydźmy się używać przytulanek, nawet w wieku dojrzałym (maskotki, ulubiony długopis w kieszeni piżamy, ulubiona muzyka cicho brzmiąca w ciemności).
Zbigniew Maziarczyk
źródło: MWmedia
źródło: MWmedia
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!