Sarkoidoza

Sarkoidoza to ogólno- ustrojowa choroba która charakteryzuje się pojawianiem gruzełków sarkoidalnych najczęściej w obrębie płuc i węzłów chłonnych, jednakże tą chorobą może zostać dotknięty praktycznie każdy organ (serce, wątroba, oczy). Sarkoidoza nie jest chorobą zakaźną. Zasadniczo nie jest ona również dziedziczna.
/ 02.11.2007 09:02
Sarkoidoza to ogólno- ustrojowa choroba która charakteryzuje się pojawianiem gruzełków sarkoidalnych najczęściej w obrębie płuc i węzłów chłonnych, jednakże tą chorobą może zostać dotknięty praktycznie każdy organ (serce, wątroba, oczy).

Sarkoidoza nie jest chorobą zakaźną. Zasadniczo nie jest ona również dziedziczna. Najczęściej chorują na nią osoby młode, pomiędzy 20, a 40 rokiem życia. Sarkoidoza jest do dzisiaj stosunkowo słabo zbadaną chorobą, ponieważ wciąż nie jest znana jej przyczyna.

Objawy:

  • kaszel,
  • osłabienie,
  • łatwe męczenie się i duszność,
  • stany podgorączkowe,
  • zmiany rumieniowate na skórze podudzi, obrzęk stawów, zwykle skokowych.
Przyczyny nie są znane. Przypuszcza sie, ze choroba powstaje na skutek zaburzeń na tle immunologicznym, dochodzi do tworzenia ziarniaków najczęsciej w płucach.
Przebieg jst zwykle łagodny, w większości wypadków dochodzi do samowyleczenia.

Rozpozanie sarkoidozy, szczególnie na początku choroby, może być trudne, zwłaszcza gdy obserwujemy nietypowy przebieg choroby, bez zajęcia płuc. Także objawy płucne bez charakterystycznych zmian w obrazie radiologicznym mogą sprawiać wiele trudności, ponieważ objawy płucne występujące w sarkoidozie nie są charakterystyczne i mogą występować w wielu innych schorzeniach układu oddechowego.

W większości przypadków choroba nie wymaga leczenia. W bardziej zaawansowanych stadiach konieczne jest leczenie sterydami lub lekami immunosupresyjnymi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!