Schorzenia kobiecych nóg

Schorzenia kobiecych nóg fot. Panthemedia
Piękne nogi to jeden z atrybutów kobiecości. Dbaj więc o nie najlepiej jak potrafisz. Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy świadczące o chorobie – działaj.
/ 24.02.2011 16:32
Schorzenia kobiecych nóg fot. Panthemedia
Są choroby kończyn dolnych,  na które cierpią przede wszystkim kobiety. Zaliczają się do nich żylaki, zespół niespokojnych nóg, zmiany zwyrodnieniowe w stopach (np. płaskostopie poprzeczne) czy kolanach.

Żylaki
Przyczyną choroby żylakowej jest brak elastyczności zastawek w naczyniach żylnych. Przez to krew zamiast płynąć w górę, cofa się i zalega w żyłach. Powstają żylaki.
Pierwszymi oznakami, że dzieje się coś niepokojącego, jest uczucie ciężkości nóg i puchnięcie stóp. Potem pojawiają się drobne, rozszerzone naczynka, tzw. pajączki.
Aby zapobiec rozwojowi choroby, unikaj:
- gorących kąpieli, opalania, depilacji gorącym woskiem;
- noszenia obcisłych spodni, uciskających skarpetek, pończoch i podkolanówek;
- długiego siedzenia i stania (kilka godzin dziennie).

Niespokojne nogi
Ciągle czujesz, że musisz poruszać nogami.
W nocy masz wrażenie, że zamiast krwi w żyłach musuje szampan – to mija, gdy tylko ruszysz stopą. Takie objawy mogą świadczyć, że cierpisz na zespół niespokojnych nóg (RLS – Restless Legs Syndrome). Nie wiadomo dokładnie, co wywołuje tę dolegliwość. Choroba często towarzyszy niedoborom żelaza, niewydolności nerek, uszkodzeniom nerwów przy cukrzycy. Nieznane są również sposoby zapobiegania schorzeniu.
W leczeniu zespołu niespokojnych nóg stosuje się leki zawierające substancje wpływające na wydzielanie dopaminy w mózgu oraz środki działające uspokajająco i nasennie.

Zwyrodnienia stawów 

Spowodowane są mikrourazami, których przyczyną jest najczęściej przeciążenie (np. nadwaga, wysiłek fizyczny, sport). W zapobieganiu problemom ogromną rolę odgrywa dieta bogata w białko i wapń (znajdziesz je w mleku i nabiale) oraz kwasy omega-3 (znajdują się w rybach morskich, np. łososiu i sardynkach).

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Płaskostopie poprzeczne

Powstaje, gdy spłaszcza się wysklepienie (łuk) w przedniej części stopy. Winę ponosi nadmierne obciążenie stopy, np. podczas noszenia butów na wysokich obcasach i z wąskimi czubkami.

Co robić? Jak najszybciej odwiedź ortopedę, który dobierze odpowiednie wkładki. Są one robione na indywidualne zamówienie. Konieczna jest też rehabilitacja. 

„Pajączki”
kiedy się pojawią, trzeba działać. Popękane naczynka to nie tylko defekt kosmetyczny, ale znak, że choroba żylakowa postępuje.

Co robić? Stosuj codziennie kremy lub żele z escyną, heparyną, diosminą, rutyną, witaminami K i C. Substancje te wzmacniają, uszczelniają i uelastyczniają naczynia, zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i obrzęków.

Zniszczona Łękotka
zwykle ulega kontuzji podczas uprawiania sportu, np. jazdy na nartach, ale możesz doznać urazu nawet podczas zwykłego spaceru. Dotyczy to tych osób, które mają nadwerężone stawy, np. przez pracę w pozycji klęczącej. Wystarczy źle stąpnąć, by zostały zerwane osłabione więzadła.

Co robić? Podczas artroskopii  usuwa się zniszczoną łękotkę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA