Nasz styl życia polega głównie na siedzeniu – niestety, wszystko wskazuje, że to najszybsza droga do otyłości, chorób a nawet przedwczesnej śmierci…
Mało kto ma dzisiaj pracę, która nie polega w większości na siedzeniu za biurkiem. Dodatkowo siedzimy w aucie lub autobusie a po powrocie do domu zasiadamy przy stole lub przed telewizorem. To wszystko zaczyna się już często w wieku młodzieńczym, gdy zamiast biegać po podwórku siedzimy przed komputerem grając lub czatując. Z każdym rokiem, narastają w nas zmiany, które, jak wyliczyli naukowcy, mogą kosztować nas 7-10 lat życia!
Najgorszy maraton
Siedzenie samo w sobie jest pozycją niewygodną dla ciała (wbrew naszemu odczuciu), bo obciąża kręgosłup i ogranicza krążenie, ściskając jednocześnie narządy wewnętrzne. Co jest jednak najgorsze, to siedzenie w długich odcinkach czasu – bez wstawania przez dwie, trzy a nawet cztery godziny. Taki brak aktywności to nie tylko zagrożenie dla naszej linii, ale skuteczna recepta na raka, cukrzycę oraz choroby serca.
Oto garść wyników badań w tym temacie:
- Siedzenie więcej niż 11 godzin dziennie wiąże się ze 40% ryzykiem szybszej śmierci. („Archives of Internal Medicine”).
- Siedzący tryb życia jest winien 27% zachorowań na cukrzycę i 30% przypadkom chorób serca (WHO).
- Spacer i sport są korzystne dla zdrowia, ale zbyt długie okresy siedzenia mogą te korzyści zupełnie zniweczyć. (Uniwersytet w Sidney).
- 49 tysięcy przypadków raka piersi i 43 tysiące przypadków raka jelita grubego w USA w ciągu jednego roku są zawinione brakiem aktywności fizycznej (Amerykański Instytut Badań nad Rakiem).
- Siedzenie dwie godzinny dziennie przed telewizorem zwiększa o 20% ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. (Harvard School of Public Health).
- Długie godziny siedzenia przyczyniają się do szybszej przemiany komórek w komórki tłuszczowe (Uniwersytet w Tel Aviv).
- Poniższy graf pokazuje zależność pomiędzy barkiem aktywność (szare pole na okrągłym grafie), a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka (ostatnia kolumna). Im więcej umiarkowanego i intensywnego wysiłku, tym mniejsze zagrożenie nowotworem.
Jak uchronić się od siedzenia?
Oczywiście, trudno jest rzucić pracę na rzecz zdrowia, a mało która praca siedzenia nie wymaga. Dlatego warto chociaż przyswoić sobie dobre nawyki, które pozwolą nam się ustrzec przez śmiercią z zasiedzenia…
- Co godzinę, a najlepiej jeszcze częściej, wstawaj od biurka. Do toalety, po herbatę, otworzyć okno… Każde wstanie, przeciągnięcie się, kilka kroków przywracają twojemu ciału niezbędne procesy metaboliczne, aktywizują mięśnie, przynoszą ulgę organom wewnętrznym oraz kręgosłupowi. Badania opublikowane w Europejskim Dzienniku Serca wskazują, że nawet jednominutowe przerwy w siedzeniu przyczyniają się do zmniejszenia obwodu w pasie, podniesienia poziomu dobrego cholesterolu oraz odporności na insulinę.
- W czasie gdy nie musisz siedzieć, znajduj różne formy aktywności fizycznej od sportów po sprzątanie i chodzenie na zakupy. Udowodniono, że ruch ma działanie przeciwzapalne, przez co ogranicza ryzyko zachorowania na raka.
- 10 tysięcy kroków dziennie to poziom, który chroni cię przed większością chorób cywilizacyjnych wynikających z braku aktywności fizycznej. Liczy się więc każdy krok więcej – chodź po schodach, wstawaj aby powitać gościa, spaceruj gdy stoisz na przestanku autobusowym.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!