Fiołkowe zabarwienie bywa jednym z pierwszych objawów zapalenia skórno-mięśniowego. Sine worki pod oczami to wstęp do schorzenia nerek, pęcherza lub zatok. Zaczerwienienie twarzy może być objawem nadciśnienia. Skóra zażółcona jest zwykle symptomem chorób wątroby lub pęcherzyka żółciowego. Sinawo-niebieskie zabarwienie skóry, także na wargach, języku i śluzówce jamy ustnej, jest wynikiem niewydolności krążenia lub niedotlenienia płuc. Jeśli siny kolor pojawi się także na rękach, stopach czy paznokciach, może sygnalizować zwolniony lub zmniejszony przepływ krwi.
Skóry zbyt wilgotna bywa objawem nadczynności tarczycy. Gdy jest zbyt sucha i zimna - sygnalizuje niedoczynność tarczycy. Suchość może też być oznaką niedoboru potasu w organizmie. Skóra szorstka, która zazwyczaj pojawia się na grzbietach rąk i kolanach mówi o niedoborze witaminy PP. Swędząca skóra, przy braku innych objawów, może oznaczać schorzenia wątroby, tarczycy, niewydolność nerek, cukrzycę. Może też być pierwszym objawem białaczki.
Wyraźna bruzda biegnąca od nosa ku kącikowi ust może wskazywać na nadkwasotę lub problemy sercowo-naczyniowe. Głęboka bruzda w poprzek nosa, między oczami występuje u osób, które miewają problemy z kręgosłupem i mięśniami przykręgosłupowymi.
Objawów chorób i niedoboru witamin czy mikroelementów może być na skórze znacznie więcej. Żadnych zmian nie powinniśmy lekceważyć. Najlepiej poradzić się lekarza.
źródło: mwmedia
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!