Słońce podnosi poziom witaminy D we krwi

Czy leczenie światłem może być skuteczne? Okazuje się, że tak. Pomaga nie tylko słońce, ale też specjalne lampy!
Niedobór witaminy D może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Grupa brytyjskich naukowców donosi, że już 15 minut dziennie spędzone na słońcu wpływa na wzrost ilości witaminy D w organizmie – czytamy na bbc.co.uk w artykule „Top up on sunshine and witamin D, says charity”.
/ 26.03.2012 11:11
Czy leczenie światłem może być skuteczne? Okazuje się, że tak. Pomaga nie tylko słońce, ale też specjalne lampy!

Witamina D, która wytwarzana jest pod wpływem słońca, jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki niej możliwe jest przyswajanie wapnia z pożywienia. Niedobór tej witaminy prowadzić może do utraty masy kostnej, zaburzenia funkcjonowania mięśni oraz krzywicy u dzieci, dlatego zaleca się suplementowanie witaminą D przez kobiety w ciąży.

Alan Silman, dyrektor grupy badawczej z Wielkiej Brytanii uważa, że już kilka minut dziennie na słońcu znacznie wpływa na produkcję witaminy D w naszym organizmie. Zaleca, żeby od czerwca do sierpnia spędzać na słońcu 15 minut dziennie, jednak należy uważać, żeby nie doszło do groźnych poparzeń słonecznych. W miesiącach, w których słońce nie świeci wystarczająco często i mocno, witaminę D należy dostarczać wraz z pożywieniem – najwięcej jest jej w rybach takich jak na przykład łosoś, tuńczyk, makrela i sardynka..

Badania wykazują, że mieszkańcom Wielkiej Brytanii brakuje odpowiedniej dawki witaminy D w krwi. Szczególnie narażeni są ludzie powyżej 65 roku życia, kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz dzieci do piątego roku życia.

Zobacz też: Czy witamina D zapobiega krzywicy?

Źródło: bbc.co.uk/kr

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA