Witamina D powstaje w naszej skórze pod wpływem promieni ultrafioletowych. Jednak jesienią i zimą słońce grzeje słabo i nie może wytworzyć w skórze tyle witaminy, ile organizm jej potrzebuje. Poza tym promienie słoneczne coraz trudniej przebijają się przez zanieczyszczoną atmosferę do powierzchni Ziemi. W takiej sytuacji synteza witaminy D bywa w skórze zahamowana.
Niedobory witaminy w organizmie można jednak uzupełnić w bezpieczny sposób, przyjmując specjalne preparaty, w których się ona znajduje. Najlepiej, gdy są one tandemowe, tzn. prócz witaminy D jest też w nich wapń. Obie te substancje są bowiem skuteczne wtedy, gdy działają razem, natomiast podawanie samego wapnia albo samej witaminy D niewiele zmienia w ogólnym bilansie wapniowym organizmu.
Wapń można dostarczać w produktach naturalnych. Dużo jest go w mleku, serach, jogurtach i innych przetworach mlecznych. Na ogół pilnujemy, by w odpowiednich ilościach spożywały go dzieci, a zapominamy, że jest on równie potrzebny ludziom dorosłym, m.in. jako ochrona przed osteoporozą. Wiele pracujących, zabieganych osób odżywia się jednak nieregularnie i nieracjonalnie, jedzą byle co i byle gdzie. Powinni więc łykać preparaty witaminowo-wapniowezawierający optymalne dawki wapnia i witaminy D. Kupuje się go w aptekach bez recepty.
mwmedia
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!