Sporty ekstremalne – czy od ryzyka można się uzależnić?

Jak nie wolno ćwiczyć w ciąży?
Od kiedy pierwszy raz zjechałem na nartach z gigantycznej góry, z której nikt nigdy wcześniej nie zjeżdżał, nie wyobrażam sobie życia bez tego sportu. Wiem, że mogłem zginąć, ale to jest silniejsze ode mnie. Czy sporty ekstremalne to pasja, czy uzależnienie?
/ 15.04.2009 20:49
Jak nie wolno ćwiczyć w ciąży?

Sporty ekstremalnie niebezpieczne

Sporty ekstremalne można uprawiać praktycznie wszędzie – w powietrzu, na ziemi i w wodzie. Mają one wielu zwolenników, choć dla niektórych nie są już tylko rozrywką związaną z wysokim ryzykiem, ale uzależnieniem.

Jaka jest istota sportów ekstremalnych? Na początku boimy się spróbować, później się przełamujemy, a po wszystkim okazuje się, że chcemy spróbować jeszcze raz. Tak na wiele osób działa sport ekstremalny. Niektórzy nawet nie zauważają, kiedy wpadają w pułapkę uzależnienia.

Polecamy: Jak sport wpływa na psychikę?

W wodzie, powietrzu i na ziemi…

Sporty ekstremalne są bardzo różne. Niektórzy ludzie pokonują dzikie rzeki i wodospady (canyoning), pływają nurtem rzeki na niewielkiej plastikowej desce z niesamowitą prędkością (hydrospeed), nurkują z rekinami, skaczą z mostów i wodospadów (base jumping), z wieżowców (dream jumping), inni latają rozpędzonymi poduszkowcami lub wchodzą do kuli wypełnionej powietrzem, która stacza się ze zbocza z coraz większą prędkością (zorbing). Do sportów ekstremalnych, a także z grupy sportów podwyższonego ryzyka, należą również takie dyscypliny jak wspinaczka, kitesurfing czy nawet sztuki walki.

Kiedy osoby uzależnione od sportów ekstremalnych wychodzą z domu, często zastanawiają się, czy wrócą żywi. Nie potrafią jednak zrezygnować z ryzyka. Jest ono dla nich jak narkotyk. Adrenalina płynąca w żyłach staje się najważniejsza, a możliwe skutki takiej przygody schodzą na drugi plan.

Czytaj też: Dyscypliny sportowe zakazane w czasie ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA