Wiele substancji, które znajdują się w moczu, mogą osiągnąć w nim zbyt wysokie stężenie. Wówczas związek ten wytrąca się i w ten sposób powstają złogi, czyli kamienie.
Objawy kamicy
Najczęściej pierwszym zwiastunem kamicy nerkowej jest tzw. kolka. Powstaje, gdy kamień utkwi w miedniczce lub kielichach nerkowych. Powoduje to silne napadowe bóle. Mogą temu towarzyszyć: nudności i wymioty, wzdęcia, oddawanie moczu w niewielkich ilościach, bolesne parcie na pęcherz.
Dieta leczy i zapobiega
W leczeniu każdego rodzaju kamicy ogromnie ważne jest odżywianie.
- Kamica cystynowa
Przyczyną jest wada wrodzona polegająca na złym wchłanianiu jednego z aminokwasów – cystyny. Podstawą jadłospisu powinno być mleko, jego przetwory oraz produkty roślinne. Ograniczyć należy mięso.
- Kamica fosforanowa (struwitowa)
Powodują ją częste zakażenia bakteryjne układu moczowego. Ograniczyć należy jedzenie ziemniaków, warzyw (zwłaszcza strączkowych) i owoców, mleka oraz jaj. W jadłospisie powinny się znaleźć ryby, kasze, makarony, pieczywo, masło, mięso.
- Kamica szczawianowa
Przyczynami mogą być m.in. nadczynność przytarczyc czy przedawkowanie wit. D3. Z jadłospisu należy wykluczyć czekoladę, kakao, szpinak, rabarbar, szczaw, cytryny, buraki, ostre przyprawy, alkohol, napoje gazowane, kawę i herbatę. Ograniczyć trzeba ziemniaki, pomidory, groch, śliwki, truskawki. Zaleca się kiełki, jaja, chleb razowy, kasze, mięso, ryby, owoce.
- Kamica moczanowa
Powstaje, gdy odczyn moczu jest kwaśny. Aby to zmienić, należy jeść produkty mleczne, owoce i warzywa, a odstawić produkty, w których znajdują się tzw. związki purynowe, m.in. podroby, wywary mięsne, rośliny strączkowe i grzyby.
Usuwanie kamieni
Oprócz stosowania diety chorym podaje się leki rozpuszczające kamienie. Operacje wykonuje się tylko w razie dużych kamieni. Najczęściej jest to litotrypsja (rozbicie kamieni ultradźwiękami).
Domowe recepty:
Wywar jarzynowy: Obierz trzy marchewki, pietruszkę oraz seler. Pokrój w małe kawałki. Wrzuć do litra lekko osolonej wody. Gotuj ok. 15 minut. Pij raz dziennie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!