Skąd to się bierze
W większości przypadków skurcze łydek są objawem zaburzeń w gospodarce elektrolitowej organizmu (niedoborów magnezu i potasu). Częste skurcze łydek czasem zwiastują również żylaki, a jeśli dodatkowo towarzyszy im ból stopy, uda, a nawet biodra – mogą oznaczać miażdżycę. Niekiedy bywają także skutkiem przetrenowania, odwodnienia lub nagłego przegrzania lub oziębienia organizmu.
Pomoc przyniesie napięcie mięśnia w kierunku odwrotnym niż skurcz – weź stopę w dłonie i przyciągnij ją w stronę kolana. Jeśli nadal czujesz ból, przyłóż ciepły kompres, który rozluźni mięsień. Jeżeli skurcz jest następstwem przegrzania (np. pojawił się w czasie opalania), zawiń nogę w zmoczony w chłodnej wodzie ręcznik i napij się zimnej wody.
Lepiej zapobiegać...
Jeśli nękają cię częste skurcze mięśni, postaraj się uzupełnić dietę w produkty bogate w magnez i potas, np. orzechy, banany, pomidory, zielone warzywa. Warto także pić jak najwięcej wody mineralnej, a ograniczyć kawę, która wypłukuje minerały z organizmu. Nie można również zapominać o rozgrzewce przed każdą wzmożoną aktywnością fizyczną.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!