Czkawka to nic innego jak mimowolne skurcze przepony. W większości przypadków mija samoistnie po kilku minutach. Co zrobić, gdy czkawka bywa bardzo uporczywa? Oto proste i skuteczne sposoby, by się jej pozbyć.
fot. Depositphotos
Napady czkawki bywają niespodziewane i gwałtowne. Mogą pojawić się po bardzo obfitym posiłku lub po wypiciu dużej ilości gorącego napoju. Wówczas pełny żołądek uciska przeponę, prowadząc do skurczów. Czkawka pojawić się może po długotrwałym śmiechu lub wystąpić bez wyraźniej przyczyny. Zwykle przechodzi sama w ciągu kilku lub kilkunastu minut. Co jednak, gdy problemy z czkawką zdarzają się dość często lub napad nastąpi w nieodpowiednim momencie? Oto kilka sposobów, które pomogą skutecznie się z nią rozprawić.
Sposoby na czkawkę:
- Nabierz dużo powietrza do płuc i wstrzymaj oddech na kilka chwil. Nie rób tego jednak zbyt długo.
- Papierową torbą przykryj usta i nos, zrób kilka wdechów i wydechów. Do tego celu nie używaj foliowych worków.
- Wypij powoli szklankę zimnej wody.
- Ssij kostkę lodu.
- Pochyl się nad szklanką wody i pij z jej przeciwnej strony.
Czy wiesz, że...
Wyższe stężenie dwutlenku węgla wpływa na rozluźnienie mięśni przepony. Wstrzymywanie oddechu podnosi poziom dwutlenku węgla i zwykle jest skutecznym sposobem na czkawkę. Skurcze przełyku podczas połykania wody łagodzą skurcze przepony.
Jak zapobiegać czkawce?
- Pij i jedz powoli.
- Dokładnie przeżuwaj każdy kęs, nie połykaj zbyt dużych kęsów.
- Unikaj stresu i pośpiechu podczas posiłków.
- Wypijaj herbatkę miętową po głównych posiłkach, ponieważ działa przeciwskurczowo i rozluźniająco.
Czkawka zwykle nie jest groźna, za to bywa irytująca lub kłopotliwa. Jeśli jednak pojawia się często, trwa długo (dłużej niż 1 dzień) lub towarzyszy jej ból w klatce piersiowej lub kłopoty z oddychaniem, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!