Stewia kontra próchnica
Stewia tradycyjnie jest używana przez Indian północnoamerykańskich jako środek przeciwko:
- krwawieniu dziąseł,
- próchnicy,
- osadzie na zębach,
- zapaleniom dziąseł.
Nowoczesna nauka odkryła antybakteryjne działanie stewii, co łączone jest z zawartością chlorofilu i witaminy C. Chlorofil powstrzymuje rozwój niepożądanych bakterii w jamie ustnej, witamina C nasila to działanie.
Stewia wyraźnie hamuje powstawanie osadu nazębnego i dzięki temu pomaga w zapobieganiu próchnicy. W Niemczech tylko 10% dziesięciolatków ma zęby bez jednej plomby! Do 40 roku życia próchnica jest przyczyną 60% utraty zębów!
Nauka o wpływie stewii na stan zębów
Naukowcy z Dental Research Group University Purdue w Indianie stwierdzili, że stewiozyd (substancja słodząca stewii) w przeciwieństwie do glukozy, fruktozy i sacharozy jest złą pożywką dla bakterii z rodziny Streptococcus mutans. Roztwór stewiozydu (0,5%) skutecznie powstrzymuje rozmnażanie się bakterii z rodziny Streptococcus mutans oraz Lactobacillus plantarum.
Produkcja szkodliwych dla zębów enzymów jest redukowana przez stewię o prawie 20%, w przeciwieństwie do sorbitolu i ksylitolu, które nie mają takich właściwości. Brazylijskie badania pokazały, że wodny roztwór stewiozydu redukuje powstawanie próchnicy u szczurów o 70%.
Stewia - składnik pasty do zebów
Stewia jest używana jako składnik środków do pielęgnacji zębów. Założono, że zapobiega ona powstawaniu osadu nazębnego i wypadaniu zębów. Japończycy stosują stewię, ze względu na jej antybakteryjne działanie do produkcji:
- past do zębów,
- płynów do płukania ust,
- środków przeciwdziałających krwawieniu dziąseł,
- środków przeciwko bólowi gardła,
- bezcukrowych gum do żucia.
Jak wykorzystać stewię w pielęgnacji jamy ustnej? Dodaj parę kropel bezalkoholowego ekstraktu ze stewii do wody i płucz usta po myciu zębów.
Dlaczego stewia hamuje powstawanie próchnicy? Stewia umożliwia utrzymanie w ustach ph powyżej 5. Spożycie cukru obniża ph do około 4. W zakresie pH od 4 do 5 tworzy się biopowłoka, komórki bakterii sklejają się ze sobą i pozostają przyklejone na zębach. Stewia powstrzymuje tworzenie się takiego osadu. Ten osad jest niebezpieczny, ponieważ umożliwia bakteriom osadzanie się na zębach, a wtedy zaczyna się rozwój próchnicy.
W artykule wykorzystano fragmenty książki „Stewia. Niebiańsko słodka i zdrowa alternatywa dla cukru i słodzików”. Publikacja za zgodą wydawcy.
Przeczytaj więcej o stewii:
Jak uprawiać stewię w warunkach domowych? Sadzenie nasion i rozmnażanie krok po kroku!
Szok! Stewia z dodatkiem cukru? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o słodzikach na bazie stewii
Czym zastąpić biały cukier?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!