Uśmiechnięta, młoda kobieta z białymi, równymi zębami bez próchnicy. fot. Adobe Stock

Stewia zapobiega próchnicy! Przygotuj z nami antybakteryjny płyn ze stewią!

Stewia ma działanie bakteriobójcze, które można wykorzystać w pielęgnacji zębów. Roślina ta zapobiega próchnicy i hamuje osadzanie się osadu nazębnego. Regularne płukanie jamy ustnej ekstraktem ze stewii może ustrzec cię przed wizytą u dentysty. Zobacz, jak stosować stewię w higienie jamy ustnej!
Julia Kot / 10.10.2018 14:59
Uśmiechnięta, młoda kobieta z białymi, równymi zębami bez próchnicy. fot. Adobe Stock

Stewia kontra próchnica

Stewia tradycyjnie jest używana przez Indian północnoamerykańskich jako środek przeciwko:

  • krwawieniu dziąseł,
  • próchnicy,
  • osadzie na zębach,
  • zapaleniom dziąseł.

Nowoczesna nauka odkryła antybakteryjne działanie stewii, co łączone jest z zawartością chlorofilu i witaminy C. Chlorofil powstrzymuje rozwój niepożądanych bakterii w jamie ustnej, witamina C nasila to działanie.

Stewia wyraźnie hamuje powstawanie osadu nazębnego i dzięki temu pomaga w zapobieganiu próchnicy. W Niemczech tylko 10% dziesięciolatków ma zęby bez jednej plomby! Do 40 roku życia próchnica jest przyczyną 60% utraty zębów!

Nauka o wpływie stewii na stan zębów

Naukowcy z Dental Research Group University Purdue w Indianie stwierdzili, że stewiozyd (substancja słodząca stewii) w przeciwieństwie do glukozy, fruktozy i sacharozy jest złą pożywką dla bakterii z rodziny Streptococcus mutans. Roztwór stewiozydu (0,5%) skutecznie powstrzymuje rozmnażanie się bakterii z rodziny Streptococcus mutans oraz Lactobacillus plantarum.

Produkcja szkodliwych dla zębów enzymów jest redukowana przez stewię o prawie 20%, w przeciwieństwie do sorbitolu i ksylitolu, które nie mają takich właściwości. Brazylijskie badania pokazały, że wodny roztwór stewiozydu redukuje powstawanie próchnicy u szczurów o 70%. 

Stewia - składnik pasty do zebów

Stewia jest używana jako składnik środków do pielęgnacji zębów. Założono, że zapobiega ona powstawaniu osadu nazębnego i wypadaniu zębów. Japończycy stosują stewię, ze względu na jej antybakteryjne działanie do produkcji:

  • past do zębów,
  • płynów do płukania ust,
  • środków przeciwdziałających krwawieniu dziąseł,
  • środków przeciwko bólowi gardła,
  • bezcukrowych gum do żucia.

Jak wykorzystać stewię w pielęgnacji jamy ustnej? Dodaj parę kropel bezalkoholowego ekstraktu ze stewii do wody i płucz usta po myciu zębów

Dlaczego stewia hamuje powstawanie próchnicy? Stewia umożliwia utrzymanie w ustach ph powyżej 5. Spożycie cukru obniża ph do około 4. W zakresie pH od 4 do 5 tworzy się biopowłoka, komórki bakterii sklejają się ze sobą i pozostają przyklejone na zębach. Stewia powstrzymuje tworzenie się takiego osadu. Ten osad jest niebezpieczny, ponieważ umożliwia bakteriom osadzanie się na zębach, a wtedy zaczyna się rozwój próchnicy.

W artykule wykorzystano fragmenty książki „Stewia. Niebiańsko słodka i zdrowa alternatywa dla cukru i słodzików”. Publikacja za zgodą wydawcy.

Przeczytaj więcej o stewii:
Jak uprawiać stewię w warunkach domowych? Sadzenie nasion i rozmnażanie krok po kroku!
Szok! Stewia z dodatkiem cukru? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o słodzikach na bazie stewii
Czym zastąpić biały cukier?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!