Stomia - przeszkoda w posiadaniu potomstwa?

Wiele młodych osób, u których zaistniała konieczność wyłonienia przetoki, nie rzadko zastanawia się nad możliwością posiadania potomstwa. Kobiety myślą o poczęciu i szczęśliwym porodzie a mężczyzn męczą obawy o to czy mogą zostać ojcami.
/ 24.09.2013 06:00

Wiele młodych osób, u których zaistniała konieczność wyłonienia przetoki, nie rzadko zastanawia się nad możliwością posiadania potomstwa. Kobiety myślą o poczęciu i szczęśliwym porodzie a mężczyzn męczą obawy o to czy mogą zostać ojcami. Wbrew pozorom obecność stomii tzn. chirurgicznego zespolenia jelita z powierzchnią ciała, nie niszczy możliwości posiadania dzieci. Niestety po zabiegu operacyjnym poczęcie może być utrudnione. Oto najczęstsze problemy, które zaprzątają myśli osób po wyłonieniu przetoki.

Stomia - przeszkoda w posiadaniu potomstwa?

Mężczyzna ze stomią a potomstwo

Mężczyzna ze stomią może mieć dzieci. Jeśli przyczyną wyłonienia przetoki była choroba nowotworowa, planując potomstwo mężczyzna musi brać pod uwagę kilka ważnych faktów:
Leki przeciwnowotworowe np. sulfalazyna lub metotreksat w około 80% przypadków powodują zmniejszenie ruchliwości plemników. Dodatkowo leki te przyczyniają się do zaburzenia budowy plemników. Taka sytuacja może prowadzić do uszkodzenia płodu. Dlatego podczas terapii plany o dziecku należy przesunąć na późniejszy czas. Starania o potomstwo w takim przypadku można podjąć po 2-3 miesiącach od zakończenia leczenia tymi lekami.

U niektórych mężczyzn podczas zabiegu operacyjnego dochodzi do uszkodzenia nerwów, które odpowiadają za erekcję. Skutkiem tego jest czasowy lub trwały problem ze wzwodem. Sytuacja ta nie ma wpływu na produkcję nasienia.

Kobieta ze stomią a potomstwo

Stomia nie jest przeciwwskazaniem do ciąży. W zależności od choroby, która była przyczyną wyłonienia przetoki, kobieta planująca poczęcie może spotkać się z różnymi trudnościami. Bowiem ogólne wyczerpanie może prowadzić do problemów związanych z miesiączkowaniem (czasowe zatrzymanie miesiączkowania, brak owulacji).

W wyniku zabiegu, który miał na celu wyłonienie przetoki u wielu kobiet powstają zrosty w okolicach jajowodów. W takim przypadku jajowody tracą drożność (całkowicie lub częściowo).
Kolejny ważny fakt dla kobiet ze stomią to, że leki, które najczęściej muszą przyjmować mogą być szkodliwe dla płodu (np. leki steroidowe- powodują zahamowanie wzrostu płodu, poród przedwczesny).

Opieka nad ciężarną ze stomią

Kobieta powinna udać się do ginekologa jeszcze przed poczęciem. Osoba, która spodziewa się potomstwa musi być pod opieką ginekologa, pielęgniarki stomijnej oraz chirurga. Jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej by ciężarną ze stomią opiekował się chirurg, który przeprowadził zabieg wyłonienia stomii.

Ciężarna ze stomią a poród

Stomia nie jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego. Wybór sposobu porodu ma ścisły związek z tym jaki jest stan narządów wewnętrznych po operacji. U niektórych kobiet podczas usuwania odbytnicy uszkodzono nerwy i ciężarna może nie odczuwać parcia- wtedy zwykle stosuje się próżnociąg. U kobiet, u których usunięto odbytnicę lekarze częściej podejmują decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego. Ciężarne ze stomią częściej rodzą przedwcześnie.

Powiększający się brzuch a funkcjonowanie stomii

Powiększająca się macica nierzadko powoduje przesuwanie jelit i niestety wywołuje to dyskomfort. W ciąży częściej dochodzi do zaparć co skutkuje bólami kolkowymi u kobiety ze stomią. By temu zapobiec ciężarna musi zwiększyć ilość płynów w diecie (4-5 litrów dziennie).
Dla ciężarnej utrudnieniem jest zmiana sprzętu stomijnego. Dlatego mamy ze stomią polecają ciężarnym by posiłkować się lustrem wykonując zmianę sprzętu stomijnego.

Wady wrodzone u dzieci kobiet ze stomią

Kobiety, które mają aktywną postać choroby zapalnej jelit nie mają zwiększonego ryzyka wad wrodzonych czy obumarcia płodu. Jest jednak większe ryzyko, że urodzi się wcześniak lub dziecko z małą masą urodzeniową. Eksperci twierdzą, że dzieci mam, które cierpią z powodu zapalnej choroby jelit gdy dorosną częściej mają problemy z sercem oraz zapadają na cukrzycę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!