Eksperci podpowiadaja jak sobie z ak sobie z nim radzić.
1. Laryngolog
Paulina Młotkowska-Klimek, specjalista otolaryngolog z Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy
Wskazówki: Przede wszystkim trzeba wykryć przyczynę dolegliwości i usunąć ją. Niektórym pomóc może już samo schudnięcie. Jeżeli jednak okaże się, że chrapanie spowodowane jest przerostem migdałków lub skrzywieniem przegrody nosowej, warto zdecydować się na zabieg chirurgiczny. To zawsze przynosi radykalną poprawę.
2. Internista
Grzegorz Pilecki, lekarz medycyny, doświadczony internista
W aptekach są dostępne bez recepty preparaty, które mogą złagodzić chrapanie (np. Snoreeze – w sprayu lub listkach). Zawierają one olejki eteryczne i witaminy. Powlekają tkanki miękkie gardła, zmniejszając lub eliminując chrapanie. Warto też przestać palić i unikać alkoholu na 2–3 godziny przed snem.
Podpowiedź: Osoby, które chrapią, powinny unikać spania na wznak. Polecam wszycie piłeczki pingpongowej w górną część piżamy (trudno wówczas wygodnie ułożyć się na plecach). Na rynku są też dostępne specjalne aparaty (np. Snore Relief), które zakłada się na nos. Zapobiegają one wiotczeniu podniebienia.
3. Homeopata
Sławka Manz, homeopatka z warszawskiego Centrum Medycznego
Jeśli przyczyną chrapania jest przerost migdałków, warto zażywać Barium carbonicum D4 (2 CH). W przypadku skrzywienia przegrody nosowej – Calcium fluoratum D6 (3 CH), preparat wzmacniający tkankę łączną. Jeżeli chrapanie spowodowane jest częstymi przeziębieniami, warto brać Hydrastis canadensis D6 (3 CH).
Recepta: Wybrany lek zażywa się 3 razy dziennie (ostatnią dawkę trzeba wziąć przed snem). Warto wykazać cierpliwość i kontynuować terapię aż do uzyskania poprawy (może to trwać nawet 6 tygodni). A jeżeli to nie pomoże, trzeba iść na wizytę do homeopaty, który dobierze indywidualnie najlepszy preparat.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!