szczepionki na odrę fot. Adobe Stock

Strach przed chorobą zrobił swoje. Zabrakło szczepionek na odrę

Po kolejnych doniesieniach o ogniskach choroby na Mazowszu, z aptek zniknęły szczepionki.
Małgorzata Germak / 15.11.2018 09:49
szczepionki na odrę fot. Adobe Stock

Nie zdziw się, jeśli w twojej aptece nie ma szczepionek na odrę. Zabrakło ich po ostatnich doniesieniach o kolejnych ogniskach choroby na Mazowszu. Co z tymi, którzy jeszcze nie zdążyli zaszczepić siebie albo swoich dzieci? Spokojnie. Sytuacja została opanowana. W najbliższych dniach pojawią się nowe szczepionki na odrę, ale w opakowaniach z zagranicznymi napisami.

WHO ostrzega: Rekordowa liczba zachorowań na odrę. Powód? Nietrudno się domyślić...

Jak donosi „Rzeczpospolita” w polskich aptekach zabrakło szczepionek. Jednak Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że nadal będzie można się zaszczepić. Na naszym rynku bowiem pojawią się szczepionki w opakowaniach obcojęzycznych. „Na wniosek producenta wydaliśmy zgodę na sprzedaż tych szczepionek po informacjach, że w niektórych aptekach ich brakuje” – czytamy na łamach RP.pl wypowiedź rzecznika MZ. Chociaż napisy są w języku obcym, szczepionki pochodzą z magazynu pod Poznaniem. Produkty były przeznaczone do sprzedaży na inne rynki.

Szczepionki zaczęły znikać po kolejnych doniesieniach o nowych ogniskach choroby. Od początku listopada potwierdzono potwierdzono 66 przypadków odry, w tym 34 na Mazowszu. Jak czytamy na RP.pl eksperci w dziedzinie epidemiologii apelują, że zdecydowanie zaszczepić się powinny te osoby, które nie były szczepione i nie chorowały na odrę.

Jeśli w aptekach w twojej okolicy brakuje szczepionek, nowe zapasy powinny pojawić się w najbliższych dniach.

W teorii w Polsce nie powinno być zachorowań na odrę, gdyż od 1975 roku jest na nią szczepione każde dziecko. Jednak w ostatnich latach w wyniku ruchu antyszczepionkowców, wiele dzieci nie jest szczepionych. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że odra może mieć groźne dla zdrowia powikłania, takie jak zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy mózgu.

Więcej o odrze:Objawy odry u dzieci. Jak rozpoznać tę chorobę?Odra - jak się ją leczy i kto jest zagrożony?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!