fot. Velux
Kiedy budynek ma odpowiedni dostęp do światła?
Światło dzienne ma duży wpływ na budynki i ich mieszkańców - determinuje zapotrzebowanie na światło elektryczne, chłodzenie i ogrzewanie budynków, a także oferuje komfort i korzyści zdrowotne, które są nie bez znaczenia dla lokatorów.
Dobry projekt budynku uwzględniający odpowiedni dostęp do światła dziennego, zapewni duże ilości światła bez olśnień czy dyskomfortu cieplnego i bez potrzeby częstego korzystania ze światła sztucznego. Większość krajów europejskich, w tym Polska, definiuje wymagania odnośnie doświetlenia bazując na prostej metodzie obliczania stosunku powierzchni przeszklenia do powierzchni podłogi. W Polsce warunki techniczne określają ten stosunek jako 1:8.
Bardziej skuteczną metodą, określania dobrego doświetlenia pomieszczeń jest metoda bazująca na określaniu wskaźnika światła dziennego (ang. daylight factor). Ta metoda pozwala na ocenę oświetlenia, biorąc pod uwagę jego jakość, ponieważ uwzględnia parametry otoczenia zewnętrznego, a także dystrybucję światła we wnętrzu.
Wnętrza ze średnią wartością wskaźnika światła dziennego na poziomie 2 proc. lub więcej są uważane za dobrze oświetlone, jednak światło elektryczne nadal będzie potrzebne podczas prac, przy których wzrok jest szczególnie ważny. Gdy średnia wartość wskaźnika przekracza 5 proc., pokój wydaje się być mocno nasycony światłem dziennym i prawdopodobnie nie trzeba będzie korzystać ze światła sztucznego za dnia.
Niemożliwe jest „zoptymalizowanie” budynków pod kątem dobrego wykorzystania światła dziennego, gdy korzysta się jedynie ze statycznych rozwiązań związanych z rozmieszczeniem i rozmiarem okien, ponieważ natężenie światła zmienia się dynamicznie w ciągu dnia. Dobrze jest zawsze przemyśleć i zawrzeć właściwe wewnętrzne i zewnętrzne systemy przesłon słonecznych, w celu optymalizacji komfortu wzrokowego.
Rozmiar i umiejscowienie okien muszą być zawsze brane pod uwagę wraz z całkowitym zużyciem energii przez budynek i charakterystycznymi wymaganiami odnośnie światła dziennego.
Warto wiedzieć:
- Nie istnieje takie sztuczne źródło światła, które dorównywałoby jakością światłu dziennemu.
- Na światło dzienne w budynkach składają się: promieniowanie słoneczne bezpośrednie, promieniowanie rozproszone, oraz promieniowanie odbite od powierzchni i elementów otoczenia.
- Światło dzienne powinno zapewniać wystarczającą ilość światła w pomieszczeniu i na horyzoncie pracy, tak żeby być głównym lub jedynym źródłem światła za dnia.
- Uczucie olśnienia to doznanie wywołane jaskrawymi powierzchniami występującymi w polu widzenia.
- Rozmiar i umiejscowienie okien powinny być dokładnie przemyślane również pod kątem wysokości montażu, gdyż dla komfortu mieszkańców ważny jest kontakt z otoczeniem zewnętrznym.
- Wnętrze oświetlane światłem dziennym sprzyja lepszej wydajności, produktywności i nauce.
- Terapia światłem o poziomie ekspozycji między 2500 Luxów (przez 2 godziny) a 10000 Luxów (przez 30 minut) okazuje się być skutecznym lekarstwem na sezonowe zaburzenia nastroju i pozostałe objawy związane z depresją.
- Światło słoneczne jest również źródłem ciepła, dlatego okna mają zdolność do pozyskiwania go i wykorzystywania na potrzeby ogrzewania pomieszczenia zimą.
- Okna dachowe oferują nawet 100% więcej światła niż okna fasadowe, a 200% więcej niż okna fasadowe zamontowane w lukarnach na poddaszu.
Zobacz też: Jak wpływa na nas klimat wewnętrzny budynku?
Źródło: materiały prasowe Velux/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!