Światowy Dzień Walki z Gruźlicą – 24 marca

Dane szacunkowe wskazują, iż aż jedna na trzy osoby doświadczy podczas swojego życia dokuczliwego bólu głowy
Po 130. latach od odkrycia przez Roberta Kocha bakterii wywołującej gruźlicę, nadal jest to choroba zabijająca tysiące ludzi. Zachorowalność na gruźlicę w Polsce spada, jednak wciąż dochodzi do nowych zachorowań, szczególnie wśród osób po 60. roku życia.
/ 24.03.2011 09:59
Dane szacunkowe wskazują, iż aż jedna na trzy osoby doświadczy podczas swojego życia dokuczliwego bólu głowy

Gruźlica to choroba zakaźna, która atakuje płuca, układ nerwowy, limfatyczny i krwionośny. Powoduje ją bakteria – prątek gruźlicy. Samo zakażenie prątkiem nie jest równoznaczne z powstaniem objawów choroby. Prątki pozostają w naszym organizmie w formie „uśpionej”. Gdy organizm jest osłabiony inną chorobą, wtedy może dojść do zachorowania. Najbardziej zagrożone gruźlicą są osoby chore na nowotwory, przewlekłe choroby płuc, AIDS, cukrzycę, alkoholicy i osoby w podeszłym wieku. Większe prawdopodobieństwo na zachorowanie występuje również u osób przemęczonych i zestresowanych.

Przeczytaj: Dlaczego tak trudno rozpoznać gruźlicę układu moczowo-płciowego?

Aby uchronić się przed chorobą należy prowadzić zdrowy tryb życia. Wysypianie się, regularne pełnowartościowe posiłki, spędzanie czasu na świeżym powietrzu to podstawa profilaktyki. Ważne są również kontrolne badania (Rtg) i prawidłowe leczenie infekcji.

Źródło: Informacja własna/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA