Szacuje się, że u dzieci z zespołem Downa szansa na zachorowanie na białaczkę do 5.roku życia jest kilkudziesiąt razy wyższa niż u innych dzieci/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Światowy Dzień Zespołu Downa (21.03.)

W tym roku 21 marca po raz pierwszy będzie Dniem Zespołu Downa obowiązującym na całym świecie. Obchody rozpoczną się o godzinie 10.00 w Sali Widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy (ul. Żeromskiego 29).
/ 19.03.2012 14:05
Szacuje się, że u dzieci z zespołem Downa szansa na zachorowanie na białaczkę do 5.roku życia jest kilkudziesiąt razy wyższa niż u innych dzieci/ fot. Fotolia fot. Fotolia

W tym roku 21 marca po raz pierwszy będzie Dniem Zespołu Downa obowiązującym na całym świecie. Stało się tak za sprawą decyzji ONZ z 11 października 2011 roku oficjalnie uznającej i popierającej ideę Światowego Dnia Zespołu Downa w tym dniu. Z tej okazji bardziej niż kiedykolwiek serdecznie zapraszamy do włączenia się w różnorodne działania mające na celu zwiększenie świadomości o trisomii 21.

Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” ma przyjemność zaprosić na uroczyste obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, które odbędą się 21 marca br. (środa) w Sali Widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy (ul. Żeromskiego 29). Początek spotkania przewidziany jest na godz. 10:00.

Planowany scenariusz obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa obejmuje:

  • 10:00 Rozdanie nagród oraz wernisaż prac konkursu plastycznego „Mój świat”. To konkurs  skierowany do uczniów warszawskich szkół specjalnych. Do konkursu zostały zgłoszone prace plastyczne, ukazujące świat otaczający młodego artystę.
  • 11:00 Spotkanie dotyczące zagadnienia diety w życiu osób z zespołem Downa i nie tylko. Na tę okazję zaprosiliśmy dr nauk medycznych - panią Agnieszkę Jarosz, współautorkę książki   „Dieta – problem dużej wagi. Poradnik dla rodziców i opiekunów osób z zespołem Downa.” Naszemu spotkaniu towarzyszyć będzie zdrowy, pożywny i przede wszystkim smaczny poczęstunek przygotowany zgodnie z zaleceniami pani Agnieszki Jarosz.
  • 13:00 Specjalny punkt programu – niespodzianka dla osób z zespołem Downa.
  • 15:00 Przerwa.
  • 18:30 Projekcja filmu związanego z tematyką osób z zespołem Downa.
  • 20:00 Spotkanie autorskie z bohaterkami książki „Egzamin z miłości” oraz bohaterami książki „Lista obecności”. Będzie to okazja do bliższego poznania, zadania pytań  znanym matkom i ojcom dzieci z trisomią 21 oraz rozmowy na temat książek.

Przez cały dzień w holu sali widowiskowej dla uczestników imprezy dostępna będzie wystawa pt. „Ojcowie. Lista Obecności” autorstwa Macieja Hermana. Zdjęcia powstały jako ilustracje do wydanej przez Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” książki pt. „Lista obecności”, w której zostały przedstawione wywiady z 12 ojcami dzieci z zespołem Downa, będących jednocześnie znanymi postaciami z polskiego życia politycznego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego. Wystawa Hermana to inspirujący zbiór czarnobiałych fotografii przedstawiających ojców z dziećmi. Zarówno publikacja, jak i fotografie to próba pokazania ojcowskiej perspektywy i doświadczeń w sytuacji, kiedy rodzi się dziecko z zespołem Downa. To także szukanie odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób dziecko z niepełnosprawnością intelektualną ma wpływ na życie zawodowe i osobiste.

W ramach obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa zapraszamy również na festiwal filmowy „Upside Down Festival”, który odbędzie się w Kinie Muranów w Warszawie w dniach 24-25 marca 2012 roku. Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane filmy z różnych części świata (m.in. z Polski, Izraela, USA) poświęcone problematyce zespołu Downa. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” oraz Emotikonfilm.

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Kamilem Paradowskim – pod telefonem 22 663-40-43, mailowo: kparadowski@bardziejkochani.pl lub na stronie www.bardziejkochani.pl.

Polecamy: Zespół Downa - jak radzą sobie rodzice?

Źródło: materiały prasowe/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!