Na szczęście wielu dolegliwościom można szybko zaradzić. Sprawdź, co zrobić, żeby złe samopoczucie nie odebrało ci radości ze świąt.
1. Oparzyłaś się
Przez nieuwagę dotknęłaś gorącej blachy lub oblałaś się wrzątkiem?
- Jak najszybciej schłodź oparzone miejsce. Przez 15–20 minut polewaj je strumieniem zimnej, bieżącej wody. Dzięki temu uszkodzenie tkanek będzie mniej rozległe.
- Później możesz sięgnąć po preparat na oparzenia, np.: Apipanten, Panthenol, Thermi, Termcool. Złagodzi on ból i przyspieszy regenerację skóry. W żadnym wypadku nie smaruj chorego miejsca masłem czy innym tłuszczem, bo tylko rozgrzeją skórę i zwiększą zasięg urazu. Nie wolno też stosować na oparzoną skórę białka jaja kurzego, alkoholu ani mąki.
- Jeśli na skórze pojawią się pęcherze, przykryj ranę gazą opatrunkową. Nie przekłuwaj ich, bo to sprzyja zakażeniu.
- Gdy uraz jest rozległy, powinnaś skonsultować się z lekarzem.
2. Dopadł cię atak korzonków
Może się to przydarzyć, gdy np. przesuwałaś ciężki mebel lub cię przewiało. Na skutek przeciążenia lub zimna dochodzi czasem do stanu zapalnego i ucisku nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego. Jeśli ból jest bardzo dotkliwy i promieniuje do nogi, nie próbuj leczyć go sama.
To może być oznaka przemieszczenia dysku. Zgłoś się wtedy do ortopedy. Z mniej nasilonym bólem poradzisz sobie sama.
- Rozłóż na podłodze koc i połóż się na plecach. Nogi oprzyj na poduszkach, tak by były zgięte w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym. W tej pozycji mięśnie się rozluźnią i zmniejszy się ucisk na nerw.
- Ogrzewaj bolące miejsce. Możesz np. przyłożyć termofor lub poduszkę elektryczną. Przy ataku korzonków dochodzi do skurczu mięśni. Ciepłe okłady z pewnością je rozluźnią.
- Smaruj bolesną okolicę jedną z dostępnych bez recepty maści o działaniu przeciw-
bólowym i przeciwzapalnym, np. Dicloziaja, Traumeel S.
3. Masz nawrót opryszczki
Mrowienie, swędzenie lub pieczenie w okolicy ust to znak, że uaktywnił się wirus opryszczki.
- Gdy tylko wystąpią objawy, przyłóż w to miejsce kostki lodu owinięte w woreczek foliowy lub plasterek cebuli. Czasem to pozwala zapobiec rozwojowi opryszczki.
- Bez recepty kupisz preparaty na opryszczkę – maści (np. Zovirax, Erazaban, Hascovir), płyny (np. Sonol) lub plastry (np. Compeed). Gdyby nie powstrzymały one rozwoju opryszczki, przynajmniej złagodzą jej nieprzyjemne objawy i sprawią, że szybciej się zagoi.
4. Ból mięśni
Po generalnych porządkach jesteś cała obolała?
- Weź gorącą kąpiel. Ciepła woda rozluźni napięte mięśnie i złagodzi ból. Wzmocnisz jej działanie, jeśli dodasz do kąpieli sól uzdrowiskową, np. Zabłocką, Iwonicką (kupisz je w aptece).
- Ulgę przyniesie także masaż. Nie musisz od razu iść do specjalisty. Wystarczy, że pouciskasz i porozcierasz obolałe miejsca.
- Choć ćwiczenia są ostatnią rzeczą, na jaką teraz masz ochotę, warto się trochę pogimnastykować. To naprawdę pomaga.
- Sięgnij po maści o działaniu rozgrzewającym i przeciwbólowym, np. Ben-Gay, maść końską.
5. Dostałaś uczulenia
Do prac domowych nie włożyłaś gumowych rękawiczek i na skórze rąk pojawiło się zaczerwienienie lub swędząca wysypka? Nawet jeśli nie jesteś alergiczką, substancje zawarte w środkach czyszczących mogą wywołać podrażnienie.
- Posmaruj chorą okolicę maścią z tlenkiem cynku, lanoliną lub alantoiną, np.: Sudocrem, Alantan plus, Linomag.
- Dodatkowo możesz zażyć dostępny bez recepty preparat przeciwalergiczny, np.: Fenistil, Claritine SPF, Zyrtec,
Calcium (tabletki musujące).
- Jeśli w ciągu 3–4 dni zmiana nie zacznie się goić lub będzie się powiększać, idź do lekarza.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!