Szczepienia przeciwko rotawirusom

Zakażenia rotawirusowe to wciąż istotny problem na całym świecie, szczególnie charakterystyczny dla okresu niemowlęcego. Towarzyszą im uciążliwe dolegliwości, takie jak: wymioty, ostra biegunka i wysoka gorączka. Mogą być one niebezpieczne ze względu na na istniejące niebezpieczeństwo odwodnienia, co w konsekwencji wymaga hospitalizacji i dożylnego podawania płynów.
/ 30.10.2013 08:48

Wstępne dane statystyczne pokazują, że w Polsce w 2012 roku odnotowano 22 227 przypadków hospitalizacji z powodu zakażenia tym wirusem.

Metodą zapobiegania chorobie o wysokim profilu skuteczności jest uodpornienie niemowląt za pomocą szczepień ochronnych. Pierwszym krajem w Europie, w którym w 2006 roku wprowadzono krajowy program szczepień niemowląt przeciwko rotawirusom była Belgia. Po 2 latach od wdrożenia programu, zaobserwowano znaczną redukcję zapadalności na biegunkę rotawirusową wymagającą hospitalizacji. W kolejnych latach szczepienia przeciwko zakażeniom rotawirusowym wprowadzono do obowiązkowego kalendarza szczepień w Austrii, Finlandii, Luksemburgu i w Niemczech.

W Polsce szczepienia przeciwko rotawirusom są szczepieniami zalecanymi w Programie Szczepień Ochronnych, co oznacza, że nie są finansowane ze środków publicznych, a koszty są indywidualnie ponoszone przez rodziców. Ci, rodzice, którzy podejmą decyzję o zaszczepieniu dziecka, powinni przygotować się na koszty, które w przybliżeniu wynoszą, ok. 600-700 zł za cały cykl (2 lub 3 dawki), w zależności od preparatu.

Na polskim rynku dostępne są dwa preparaty, które chronią dzieci przed ciężką postacią tej choroby. Szczepienia podaje się doustnie, a zatem bezboleśnie. Uodpornienie niemowląt powinno nastąpić między 6. a 24. lub 6. a 32. tygodniem życia (w zależności od producenta i od liczby dawek), z minimum 4-tygodniowym odstępem między dawkami.

Polecamy: Rotawirusy - jak może dojść do zakażenia?

Źródło: GSK/ powstrzymajrotawirusy.pl/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA