Szczepienia przed podróżą - obowiązkowe i zalecane

Jeśli zamierzasz spędzić urlop w egzotycznym kraju, pamiętaj o szczepieniach. Co to znaczy, że szczepienie jest zalecane, a nie jest obowiązkowe? Gdzie można otrzymać Międzynarodową Książeczkę Szczepień?
/ 17.07.2014 11:40

szczepienia przed wyjazdem

Fot. Fotolia

Szczepienia przed wyjazdem - obowiązkowe i zalecane

Szczepienia dla podróżujących podzielić można na obowiązkowe i zalecane. Szczepienia obowiązkowe regulowane są przez Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne Światowej Organizacji Zdrowia. Dotyczące ich szczegółowe zasady zmieniają się w zależności od bieżącej sytuacji epidemiologicznej na świecie.

Dodatkowo poszczególne kraje, na podstawie własnego prawa wizowego, mogą wymagać od podróżujących zaszczepienia się przeciwko kluczowym dla danego regionu schorzeniom.

Szczepienia obowiązkowe:

  • przeciwko żółtej febrze,
  • tężcowi,
  • błonicy,
  • polio,
  • zakażeniom meningokokowym.

Szczepienia zalecane:

  • szczepionka przeciwko cholerze,
  • durowi brzusznemu,
  • kleszczowemu zapaleniu mózgu,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

– "Warto wiedzieć, że szczepienia obowiązkowe mają na celu przede wszystkim ochronę objętych nimi krajów i zapobieganie epidemiom, natomiast szczepienia zalecane chronią zdrowie turysty" – mówi dr n. med. Katarzyna Hryckiewicz.

Brak udokumentowania wymaganego szczepienia może doprowadzić do odmowy pozwolenia na wjazd do danego państwa, kwarantanny na koszt turysty lub przymusowego szczepienia za granicą.

Zobacz także: Indie wymagają szczepień przeciw polio

Międzynarodowa Książeczka Szczepień - co to takiego?

Dokumentem potwierdzającym przeprowadzenie szczepienia jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień, która wystawiana jest w poradniach medycyny podróży i w punktach szczepień. – "Gdy występują przeciwwskazania do wykonania obowiązkowego szczepienia turysta może otrzymać zaświadczenie zwalniające z niego, które powinno zostać uznane przez służby graniczne państw objętych obowiązkiem szczepienia" – mówi dr n. med. Katarzyna Hryckiewicz z poznańskiej Kliniki Promienistej.

Źródło: Materiały prasowe LTM Communications

Zobacz także: Szczepienia, leki i ubezpieczenie - pamiętaj przed wyjazdem!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!