Nie jest to pierwsza próba podejmowana w tym kierunku. Wcześniejsze badania prowadzono ze szczepionką zawierającą białko - beta-amyloid. Jest ono głównym składnikiem charakterystycznych dla choroby Alzheimera blaszek amyloidowych występujących w mózgu. Jednak szczepionka zawierająca beta-amyloid mimo swojej skuteczności w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznej musiała zostać wycofana, ponieważ powodowała niekiedy rozwój niebezpiecznego powikłania – obrzęku mózgu.
Nowa szczepionka nie zawiera samego białka ale część genu odpowiedzialnego za produkcję beta-amyloidu. W badaniu naukowcy pokryli małe ziarenka złota tymi właśnie fragmentami DNA i wstrzyknęli je w skórę na uszach zwierząt laboratoryjnych. Spowodowało to rozwój odpowiedzi immunologicznej w postaci m.in. produkcji przeciwciał przeciwko beta-amyloidowi i jak podkreślają naukowcy produkcja ta była 10-krotnie wyższa niż przy użyciu poprzednio stosowanych metod.
„Te przeciwciała są swoiste: wiążą się z blaszkami amyloidowymi w mózgu, ale nie łączą się z tkanką mózgową nie zawierającą tych blaszek” – tłumaczy dr Roger Rosenberg, szef Centrum Choroby Alzheimera w Southwestern oraz główny autor pracy – „To podejście wydaje się obiecujące w wywoływaniu przydatnej klinicznie odpowiedzi immunologicznej u chorych pacjentów”.
Na ostateczne rezultaty będziemy musieli jednak jeszcze trochę poczekać. Szczepionka musi jeszcze zostać przebadana pod kątem m.in. toksyczności oraz możliwości zastosowania u ludzi.
Źródło: EurekAlert!/kp/pk
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!