Szczoteczka do zębów – jaką wybrać?

Odpowiednia szczoteczka do zębów to podstawa pielęgnacji jamy ustnej – nie tylko pomoże nam zwalczyć nieświeży oddech, ale także ochroni nasze zęby przed próchnicą. W drogeriach znajdziemy mnóstwo różnych szczoteczek – z miękkim włosiem, średnio-twardym i twardym. Są też różne wielkości. Jaka szczoteczka do zębów będzie dla nas najlepsza? Czym kierować się podczas wyboru?
/ 20.05.2013 10:30

Wielkość szczoteczki do zębów

Podstawowym kryterium wyboru szczoteczki do zębów powinien być rozmiar dobrany do wieku użytkownika. Małe szczoteczki przeznaczone są dla dzieci, duże – dla dorosłych. Warto trzymać się tej zasady. Błędem jest kupowanie dzieciom za dużych szczoteczek!

Włosie w szczoteczce do zębów

Producenci oferują szczoteczki z włosiem miękkim, średnio-twardym i twardym. Włosie miękkie przeznaczone jest dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Jeśli twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania – używaj tylko miękkich szczoteczek z giętką szyjką, która redukuje nacisk na dziąsła.

Szczoteczki z włosiem twardym mogą używać wyłącznie osoby o zdrowych i odpornych dziąsłach. Lekarze dentyści polecają szczoteczki z włosiem o średniej twardości – wielopęczkowe, wykonane z włosia syntetycznego, o łagodnie zaokrąglonych końcach.

Warto wiedzieć: Jak czyścić język?

Higiena szczoteczki do zębów

Przed pierwszym użyciem szczoteczkę należy sparzyć wrzątkiem. Unikniemy w ten sposób ryzyka wprowadzenia bakterii do jamy ustnej. Taki zabieg warto od czasu do czasu powtórzyć.

Po umyciu zębów szczoteczkę należy dokładnie wymyć pod bieżącą wodą i pozostawić do wysuszenia. Szczoteczki przechowujemy w pionowej pozycji tak, aby nie dotykało się nawzajem. Gdy włókna ulegną zużyciu, szczoteczkę należy wymienić. Lekarze dentyści polecają wymianę szczoteczki co 2-3 miesiące, a także każdorazowo po przeziębieniu czy infekcji jamy ustnej.

Polecamy: Elektryczna szczoteczka do zębów – wady i zalety

Źródło: dentowizja.pl

Chcesz wiedzieć więcej na temat stomatologii? Odwiedź stronę www.dentowizja.pl.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/12.05.2017 12:50
Ja zdecydowanie polecam szczoteczki elektryczne. Jak ma jeszcze taki dylemat to polecam poczytać sobie ten artykuł https://jakdobrzekupic.pl/szczoteczke-elektryczna-kupic/. Ja już chyba ok. 15 lat używam elektrycznej. Jak zdarzy mi się użyć kilka razy tradycyjnej to od razu czuję różnicę ... oczywiście na minus :(
/20.10.2016 16:22
jak najbardziej zgadzam się z tym, że soniczna szczoteczka do zębów sprawdza się najlepiej tyle tylko, że nie widzę sensu żeby przepłacać za panasonica bo w dużej mierze cena wynika z logo, ja swoją szczoteczkę soniczną kupiłam w sklepie internetowym wasserman i dałam niecałe 50 zł, świetnie się sprawuje, zęby są gładkie i lśniące a ostatnia kontrola stomatologiczna tylko potwierdziła ich dobry stan ;)
/15.10.2016 01:24
Ja mam Panasonica, ale irygator i to jest świetna rzecz jako uzupełnienie pielęgnacji szczoteczką. Mam wrażenie, że szczotka sama nie działa tak dobrze, irygator wspaniale czyści przestrzenie międzyzebowe.
POKAŻ KOMENTARZE (4)