Bezpłatne badania kleszcza pod kątem boreliozy. Gdzie go wysłać?

badanie kleszcza na boreliozę bezpłatne fot. Adobe Stock, andriano_cz
Ciebie lub twoje dziecko ugryzł kleszcz i chcesz się dowiedzieć, czy mógł wywołać boreliozę? Polscy naukowcy bezpłatnie zbadają kleszcze pod kątem boreliozy. Każdy może przesłać lub dostarczyć pajęczaka. Borelioza to choroba bardzo podstępna i groźna, która atakuje m.in. układ neurologiczny, stawy i serce. Nie warto jej bagatelizować.
/ 30.05.2022 11:16
badanie kleszcza na boreliozę bezpłatne fot. Adobe Stock, andriano_cz

Kleszcze są najaktywniejsze w czerwcu, ale żerują aż do jesieni. Te zakażone boreliozą występują na terenie całej Polski. W zależności od regionu ich odsetek waha się 3-50%. Jeśli ugryzł cię kleszcz, a chciałbyś dowiedzieć się, czy był zakażony, możesz oddać go do zbadania. Koszt takiego sprawdzenia komercyjnie to ok. 100-150 zł w zależności od laboratorium. Możesz też skorzystać z bezpłatnej opcji, do której zachęcają naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przeczytaj też więcej o badaniach na boreliozę

Bezpłatne badania kleszcza pod kątem boreliozy. Gdzie zrobić?

Naukowcy z Wydziału Biologii UW zbadają kleszcza pod kątem boreliozy bezpłatnie. Zachęcają do dostarczania pajęczaków osobiście lub przesyłanie kurierem. Na miejscu zostanie wykonane badanie molekularne, wykrywające materiał genetyczny krętków, powodujących boreliozę. 

Warunkiem uczestnictwa w badaniu jest dostarczenie pasożyta w ciągu 3 dni od usunięcia go ze skóry oraz wypełnienie dwóch ankiet online: po oddaniu kleszcza do badań oraz po upływie 8 tygodni od usunięcia. Czas oczekiwania na wynik wynosi do 10 dni roboczych
- dowiemy się z komunikatu uczelni.

Kleszcza należy wysłać w szczelnie zamkniętym opakowaniu wraz ze zleceniem badania pod adres Zakładu Parazytologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa z dopiskiem „PROJEKT NCN”. Kleszcze można również dostarczyć osobiście od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-18.00. Można dostarczać do końca września. 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://parazytologia.biol.uw.edu.pl.

Akcja jest częścią projektu OPUS Narodowego Centrum Nauki dotyczącego występowania krętków Borrelia u kleszczy, który jest realizowany od 2021 roku. W zeszłym roku eksperci zbadali 900 kleszczy i potwierdzili obecność bakterii Borrelia u ponad 20% z nich. 

Uniwersytet Warszawski realizuje projekt we współpracy z Laboratorium AmerLab.

Czy przy boreliozie musi wystąpić rumień?

Pokutuje błędne przekonanie, że jeśli po ugryzieniu kleszcze nie pojawił się charakterystyczny rumień, to pajęczak nie był zakażony krętkami Borrelia. Borelioza nie zawsze tak się objawia. Rumień wędrujący może wystąpić (ok. 50-80% przypadków) lub nie. Inne wczesne objawy boreliozy to gorączka, osłabienie, bóle mięśni i stawów, dreszcze, czyli tzw. objawy grypopodobne. Ustępują w ciągu kilku dni. Następne objawy boreliozy mogą pojawić się po wielu miesiącach. 

Czytaj także:
Jak długo powinno się brać antybiotyki przy boreliozie stawowej?
Neuroborelioza: objawy, diagnostyka, leczenie. Jak uniknąć neuroboreliozy?
Szczepionka przeciw kleszczom - czy można zaszczepić się na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA