Guzki na tarczycy - co zrobić, kiedy je wyczujesz?
Tarczyca zbudowana jest z jednorodnego miąższu. Każde dziwne ognisko zapalne w ramach tej tkanki określa się potocznie jako guzek. Jak już wspomnieliśmy – te dość duże i umiejscowione z przodu możesz wyczuć pod palcami. Mniejsze lub zlokalizowane głębiej widać jednak dopiero na USG.
Aby dostać na nie skierowanie w ramach NFZ, idź najpierw do internisty. Zrób to koniecznie, jeśli masz któryś z objawów wskazujących na dolegliwości tarczycy, np.
- ucisk w gardle,
- trudności z przełykaniem,
- utrzymująca się chrypka,
- kłopoty z zajściem w ciążę,
- skłonność do tycia lub chudnięcia,
- ospałość lub nadpobudliwość,
- problemy ze skórą i włosami.
Guzki na tarczycy - badanie USG
Dzięki USG można wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany tkanki. Badanie to jednak nie wykazuje, jaki charakter mają guzki. Aby to stwierdzić, trzeba zrobić biopsję (za pomocą cienkiej igły pobiera się próbkę tkanki do badania pod mikroskopem). To konieczne dopiero wtedy, gdy jakiś guzek jest duży (ma ponad 1 cm średnicy), już z wyglądu ma „rakową” budowę, a także, gdy ktoś z twoich bliskich chorował już na nowotwór tarczycy. Na szczęście to się rzadko zdarza. Zwykle więc guzki wystarczy raz na rok kontrolować, robiąc kolejne USG i pomiar poziomu hormonów tarczycy.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!