Terapia śmiechem - coś dla ducha, coś dla ciała

Czy warto się śmiać? Warto, i to jak najczęściej. Dlaczego? Bo śmiech to zdrowie. Często powtarzamy to utarte powiedzenie, nie przypuszczając nawet jak wiele prawdy ono zawiera.
/ 07.09.2009 07:35

Czy warto się śmiać? Warto, i to jak najczęściej. Dlaczego? Bo śmiech to zdrowie. Często powtarzamy to utarte powiedzenie, nie przypuszczając nawet jak wiele prawdy ono zawiera

Terapia śmiechem - coś dla ducha, coś dla ciała

Fot. Fotolia

Śmiech wywiera ogromny wpływ na nasze zdrowie. Śmiejąc się szczerze i radośnie wzmacniasz swój układ odpornościowy, pokonujesz stres i przedłużasz sobie życie, a prócz tego:

  • Kiedy się śmiejesz, twoje serce bije szybciej, przyspiesza krążenie krwi, dzięki czemu organizm dostaje większą ilość tlenu. Oddech się pogłębia, a tkwiące w nas lęki i napięcia zostają uwolnione.
  • Zapominamy o smutkach, poprawia się nasze samopoczucie. Śmiech sprawia, że nasze ciało jest w ruchu, mięśnie twarzy wprawiane są w drgania co powoduje, że nasza skóra robi się bardziej jędrna.
  • Śmiech hamuje wydzielanie hormonów stresu, a zwiększa wydzielanie endorfin - hormonów szczęścia. Działa na nas relaksująco i pozytywnie kształtuje nasz umysł.

Terapia śmiechem

W związku z odkryciem terapeutycznej roli śmiechu wprowadzono w wielu krajach, także w Polsce, grupowe zajęcia z terapii śmiechem. Śmiechoterapię stosuje się z powodzeniem przy leczeniu depresji i innych chorób (np.nowotworów). Chorzy wykonują ćwiczenia oddechowe i wspólnie się śmieją. Terapia śmiechem wpływa korzystnie na stan naszego ciała i umysłu.

Śmiech to cudowne lekarstwo na ból, stres i choroby. Zacznij się śmiać - na zdrowie. To nic nie kosztuje, a może pomóc.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!