Test ciążowy na ręce kobiety fot. Adobe Stock

Test ciążowy - jak odczytać wynik?

Czy wiesz na jakiej zasadzie działa domowy test ciążowy i jak odczytać jego wynik? Przeczytaj, jak prawidłowo odczytać wynik testu ciążowego, aby był wiarygodny!
Test ciążowy na ręce kobiety fot. Adobe Stock

Co daje domowy test ciążowy?

Domowe testy ciążowe wykrywają w moczu kobiety obecność hormonu produkowanego przez płód od czasu zagnieżdżania się w ścianie macicy. Ten hormon to beta-hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa). Poza ciążą nie jest obecny w organizmie kobiety (z wyjątkiem rzadkich przypadków nowotworów narządu rodnego). Żadne pokarmy czy leki nie mogą wpłynąć na wyniki testu ciążowego.

Przed wykonaniem badania należy zadbać o to aby, test był wiarygodny. Żeby tak się stało, trzeba go przeprowadzić w odpowiednim czasie, czyli najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki lub przy nieregularnych cyklach 14 dni po stosunku. Następnie należy go wykonać w odpowiedni sposób (zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce). Dopiero gdy te warunki zostaną spełnione, można odczytać wynik.

Toksoplazmoza w czasie ciąży

Na rynku dostępne są 3 rodzaje testów ciążowych:

  • strumieniowe,
  • paskowe,
  • płytkowe.

Różnią się one między sobą wyglądem i metodą wykonywania. Generalna zasada odczytywania wyniku jest taka sama.

Czy test ciążowy został wykonany prawidłowo?

Jeżeli badanie było przeprowadzone w odpowiedni sposób, na teście powinna być widoczna linia w tzw. obszarze kontrolnym. W testach płytkowych i strumieniowych przy okienku odczytu przeważnie widnieją literki C i T oznaczające obszar kontrolny (C) i obszar testowy (T). W testach paskowych zwykle nie ma tych oznaczeń, ale w ulotce znajduje się informacja, w którym miejscu powinna pojawić się linia kontrolna (przeważnie na górze pola odczytu).

Jeżeli na teście nie jest widoczna żadna linia lub linia znajduje się w obszarze testowym okienka odczytu, test jest nieważny. Taki wynik oznacza, że badanie zostało źle wykonane. Najprawdopodobniej użyto zbyt małej ilości moczu. W takiej sytuacji należy zrobić kolejny test ciążowy.

Brak ciąży?

Jeżeli jesteśmy pewni, że test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo, kolej na odczytanie wyniku. Jeżeli w polu odczytu znajduje się tylko jedna linia w obszarze kontrolnym, test jest negatywny. Oznacza, że nie doszło do ciąży.

Ciąża

Jeżeli na teście widoczne są dwie linie (w obszarze kontrolnym i testowym) oznacza to, że badanie było wykonane prawidłowo i jesteś w ciąży. Wynik uznaje się za dodatni, nawet gdy druga kreska jest słabo widoczna.

Zobacz także:
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu 
Profilaktyka zakażeń pochwy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (33)
/21.08.2017 23:02
Zrobilam test i pokazaly mi sie 2 linie alale na czytniku t pokazala mi sie jasna linia czy to oznacza cioze ? Po dwóch dniach zaczely mi się plamienia czy to mozliwe jezeli test mi pokazal wynik pozytywny co mam z tym zrobic
/12.05.2017 18:07
3 testy pozytywne, dzić zrobione badanie beta hCG i czekanie na wynik, mam nadzieje ze testy się nie pomyliły.
/25.05.2016 17:51
Jesteś!
POKAŻ KOMENTARZE (30)