Testy skórne fot. Fotolia

Testy alergiczne - na czym polegają testy skórne

Chcesz sprawdzić, czy dokuczające ci objawy to nie alergia? Wybierz się na skórne testy alergiczne! Przeczytaj, na czym polegają
Marta Wilczkowska / 28.04.2015 13:03
Testy skórne fot. Fotolia
Chcesz sprawdzić, czy dziwne objawy jakie pojawiają się u ciebie wiosną lub latem to alergia? Jeśli często dokucza ci kaszel, wodnisty katar lub masz zaczerwienione, łzawiące oczy, to mogą być objawy alergii! Przeczytaj, jak skórne testy alergiczne pomogą ci zdiagnozować chorobę.

Na czym polegają testy skórne w kierunku alergii?

Na skórze przedramion lub pleców lekarz alergolog wyrysowuje flamastrem (bez obaw, jest całkowicie zmywalny!) kwadraty, na które później w odpowiedniej kolejności zakrapla roztwory najczęstszych alergenów.

Następnie specjalnym nożykiem zadrapuje lekko skórę w tych miejscach, obserwując odczyn (lub jego brak), który pojawia się na skórze. Jeśli skóra w którymś z kwadratów wyraźnie zaczerwienia się, jest opuchnięta lub pojawia się wysypka czy bąble - świadczy to o prawdopodobnym uczuleniu na dany antygen.

Kontrolnie zakrapla się też zwykłą wodę oraz histaminę (która naturalnie wywołuje reakcję alergiczną - to próby kontrolne, pozwalające na sprawdzenie, czy organizm właściwie reaguje na kontakt z alergenami.

Jak przygotować się do skórnych testów alergicznych?

Testy alergiczne na skórze nie wymagają specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
  • na 14 przed badaniem należy przestać przyjmować leki przeciwalergiczne (oraz poinformować lekarza o wszystkich innych przyjmowanych lekach)
  • na 7 dni przed badaniem nie smarować skóry kremami
  • na  14 dni przed nie stosować kremów opalających ani solarium
  • w dniu badania nie należy spożywać: serów pleśniowych, czekolady, kapusty, szpinaku, kiełbasy, tuńczyka oraz ogórków kiszonych.

Przeczytaj więcej na temat alergii i tym, jak z nią walczyć:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!