Aborcja jest niebezpiecznym zabiegiem? Prowadzi do groźnych powikłań i chorób zagrażających życiu? Amerykańscy naukowcy dowiedli, że to nieprawda. Do jakich wniosków doszli?
13 naukowców przyjrzało się aborcji
National Academies of Science, Engineering, and Medicine to prywatne, naukowe instytucje non profit, które zajmują się badaniami z zakresu nauk ścisłych, technicznych i medycznych. Przeprowadziły niedawno badania, które udowodniły jedno: prawidłowo przeprowadzona aborcja nie jest niebezpieczna. Według naukowców to, co wpływa na zagrożenie życia kobiet, które poddają się takim zabiegom, to restrykcyjne ustawodawstwo.
Badanie, o którym mowa, nosi tytuł „Bezpieczeństwo i jakość opieki aborcyjnej w Stanach Zjednoczonych”. Jego celem było zmierzenie jakości aborcji w USA pod kątem sześciu standardów: bezpieczeństwa, skuteczności, terminowości, koncentracji na indywidualnej pacjentce, wydajności oraz sprawiedliwości.
Trzynastu niezależnych badaczy zebrało się, by dokładnie prześledzić doświadczenia pacjentek przed aborcją, w jej trakcie i po niej. Sprawdzano także długoterminowe skutki wykonywania aborcji u kobiet oraz badano, gdzie zabiegi są przeprowadzane.
Jakie są wnioski z badania? Przede wszystkim obalono trzy popularne mity na temat aborcji. Poznajcie je w naszej galerii.
Polecamy:
„Czy aborcja jest OK? Na pewno nie jest OK nowa okładka Wysokich Obcasów!”
Prawo do aborcji zapisane w konstytucji, czyli jak to jest w USA
Źródło informacji: Popsugar
Mit nr 1: kobiety poddające się aborcji są bardziej narażone na problemy zdrowotne
Zgodnie z badaniem Amerykanów aborcja nie zwiększa u kobiet ryzyka bezpłodności wtórnej, zaburzeń związanych z nadciśnieniem w ciąży, problemów z łożyskiem, poronień czy raka piersi.
Co więcej, aborcja nie zwiększa także ryzyka wystąpienia depresji, lęku czy zespołu stresu pourazowego.
Mit nr 2: aborcja to bardzo niebezpieczny zabieg
W rzeczywistości – zgodnie z badaniem – poważne powikłania występujące podczas aborcji są rzadkie i występują znacznie rzadziej niż podczas porodu. Im wcześniej wykonana aborcja, tym zabieg jest bardziej bezpieczny.
Mit nr 3: jedynie lekarze w szpitalach mogą bezpiecznie przeprowadzać aborcję
Naukowcy z National Academies of Science, Engineering, and Medicine wykazali, że aborcja może być bezpiecznie przeprowadzona w warunkach biurowych i nie potrzeba do tego przygotowania szpitalnego. Aborcje lekowe nie wymagają zaś żadnych specjalnych urządzeń ani procedur awaryjnych. W zabiegu mogą z powodzeniem uczestniczyć nie tylko zaawansowani lekarze, ale też ich asystenci, certyfikowane pielęgniarki-położne czy pielęgniarki.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!