Przypomniałaś sobie, że ktoś gdzieś mówił: "Kobiety ciężarne powinny unikać kotów!". Czy to prawda? Czy unikać wszystkich kotów? Unikaj przynajmniej niektórych kotów i wszystkich kocich odchodów. Mogą one być zakażone Toxoplasma gondi, pierwotniakiem, który wywołuje u człowieka chorobę znaną jako toksoplazmoza. Najbardziej niebezpieczne są dzikie koty, które zamieszkują ogródki działkowe, chaszcze, parki itd. Toksoplazmozą można również zarazić się dotykając surowego lub niedopieczonego mięsa i skorupiaków.
fot. Fotolia
Jak można zarazić się toksoplazmozą?
Siewcą tego zarażenia są koty, w których przewodzie pokarmowym toksoplazmoza szybko się rozmnaża. Człowiek zaraża się głównie drogą pokarmową przez :
- spożycie oocyst wydalanych z kałem zarażonego kota i obecnych w ziemi, na brudnych rękach, jarzynach, owocach oraz piasku, do którego kot załatwia się w domu,
- przez zjedzenie cyst pasożyta, obecnych w surowym mięsie lub wyrobach mięsnych, zwłaszcza wieprzowych.
Płód może ulec zarażeniu toksoplazmozą, która przechodzi przez łożysko.
Jakie są następstwa wrodzonej toksoplazmozy?
Zarażenie płodu we wczesnej ciąży jest najgroźniejsze. Może ono prowadzić do:
- poronienia,
- porodu przedwczesnego,
- znacznego uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Jeśli zachorujesz (życzę, aby nikomu się to nie przytrafiło) w późniejszym okresie ciąży uszkodzenie płodu będzie mniejsze. Objawy wrodzonej toksoplazmozy to mała waga urodzeniowa, powiększenie wątroby i śledziony oraz intensywna żółtaczka. Najczęstszą zmianą chorobową wrodzonej jest zapalenie naczyniówki i siatkówki oka.
Jak rozpoznaje się toksoplazmozę u dorosłych?
Rozpoznanie wymaga badania serologicznego krwi, niekiedy dwukrotnego. Jeśli odczyny są dodatnie i szybko narastają należy sądzić, że niedawno zostałaś zarażona. Może to stanowić zagrożenie dla płodu. Natomiast dodatnie odczyny o niskich wartościach przemawiają za dawniej przebytym zarażeniem, które prawdopodobnie jest nieaktywne i niegroźne dla płodu.
Jak rozpoznaje się toksoplazmozę wrodzoną?
Niektóre zmiany wywołane u płodu może ujawnić badanie usg (np. powiększenie wątroby lub zmianę wielkości czaszki). Zarażenie płodu można potwierdzić badaniem płynu owodniowego. U noworodka toksoplazmozę wrodzoną rozpoznaje się po objawach klinicznych i wynikach badań serologicznych.
Jak zapobiegać toksoplazmozie w ciąży?
Szczególnie istotna jest:
Higiena żywienia
Unikaj spożywania surowego lub niedogotowanego mięsa, dokładnie myj warzywa i owoce.
Higiena osobista
Unikaj bliskiego kontaktu z kałem kota i z ziemią, która może być zanieczyszczona kałem kota. Zakładaj rękawiczki przy pracy w ogrodzie. Często myj ręce.
Higiena zawodowa
Jeśli pracujesz np. w rzeźni nie możesz kosztować wyrobów z surowego mięsa. W lecznicy zwierząt powinnaś ograniczyć kontakt ze zwierzętami (weterynarz).
Warto, abyś przed planowanym poczęciem wykonała badanie w kierunku toksoplazmozy. Wynik badania ujawni, czy jesteś podatna na zarażenie toksoplazmozą.
Pamiętajcie przyszłe mamusie – w przypadku chorób zakaźnych profilaktyka to jest to!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!