Trening osoby w starszym wieku

Starzenie się to niesłychanie skomplikowany proces biologiczny ingerujący w różny sposób w struktury i czynności organizmu. Wraz z wiekiem pojawiają sie zmiany w postawie i składzie ciała oraz sposobie poruszania się.
/ 26.12.2007 14:51
Starzenie się to niesłychanie skomplikowany proces biologiczny ingerujący w różny sposób w struktury i czynności organizmu. Wraz z wiekiem pojawiają sie zmiany w postawie i składzie ciała oraz sposobie poruszania się.

Maleje sprawność mechanizmów regulacyjnych i przystosowawczych, zmniejsza się odporność na zakażenia bakteryjne i wirusowe a także zwiększa podatność na stres psychiczny. Uważa się, szczytowa sprawność czynnościowo-adaptacyjna przypada na okres miedzy 25 a 30 rokiem życia. Po ukończeniu 35 lat dochodzi do stopniowego zmniejszania sprawności organizmu, czyli jego starzenia się. Jednak przebieg tego procesu ma charakter indywidualny i w miarę upływu wieku różnice w ogólnej sprawności fizycznej między poszczególnymi osobami są coraz bardziej widoczne. Tak więc wiek kalendarzowy nie zawsze może odzwierciedlać wiek biologiczny. Jak wiadomo wiele osób do późnego wieku potrafi zachować wysoki poziom sprawności ruchowej i intelektualnej.

Jednym z najważniejszych czynników spowalniających proces starzenia sie organizmu jest systematyczna aktywność fizyczna, która pozwala na wydłużenie fizycznej sprawności i niezależności i tym samym poprawę jakości życia. U osób w starszym wieku regularny trening ruchowy powoduje m.in.:
  • zwiększenie zdolności pochłaniania tlenu przez organizm
  • poprawę wentylacji płuc
  • zwiększenie maksymalnej objętości wyrzutowej i minutowej serca
  • zwiększenie objętości krwi
  • zmniejszenie częstotliwości skurczów serca
Aktywność fizyczna hamuje rozwój wielu niebezpiecznych chorób, jak otyłość, cukrzyca, osteoporoza, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, itd. Jednocześnie stanowi ważny czynnik predysponujący do wydłużania życia ludzkiego a także przeciwdziała zaburzeniom depresyjnym i lękowym. Pomaga w leczeniu stanów bólowych, minimalizuje skutki niesprawności, zwiększa zdolność do pracy oraz promuje pozytywny i aktywny obraz ludzi starszych.

Aktywność fizyczna zalecana jest dla osób w każdym wieku, nawet powyżej 80 roku życia. Dawniej uważano, że w późnym wieku ryzyko odniesienia urazu jest zbyt wysokie w porównaniu do korzyści jakie można by odnieść z uprawiania sportu.. Z tego też tytułu przez wiele lat promocja aktywności fizycznej wśród seniorów była niezbyt chętnie promowana. Obecnie istnieją szeroko udokumentowane dowody naukowe obalające dawniejsze poglądy i wskazujące na ogromny wpływ programów ćwiczeń fizycznych w kształtowaniu zdrowia i sprawności fizycznej w późnym wieku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA