Udar lub uraz mózgu - jak obracać chorego?

Co zrobić, by pomóc osobie po udarze lub urazie mózgu obrócić się na łóżku? Wskazówki poznasz dzięki filmowi, który stworzyli twórcy portalu Neuroaktywacja we współpracy z Bonifraterskim Centrum Zdrowia.
Marta Słupska / 16.01.2017 13:52

Instrukcje do opiekunów osób po udarze lub urazie mózgu

W filmie Magdalena Selwod, fizjoterapuetka Bonifraterskiego Centrum Zdrowia pokazuje, jak bezpiecznie zmieniać pozycję osoby chorej po udarze lub urazie mózgu.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, by początkowo wszystkie ruchy, jakie wykonujemy z pacjentem po udarze, były spokojne, by nie budować zbędnego napięcia mięśniowego, którego efektem może być spastyczność mięśni. Ważne też, by nie dochodziło do zbędnych współruchów. Na początku pacjent może bać się samego ruchu. Ponieważ nie czuje porażonej części swojego ciała, może odczuwać lęk przed tym, że spadnie lub się przewróci. Dlatego bardzo ważne jest, by przed zmianą pozycji zrobić dla niego miejsce. Kiedy chory widzi, że przygotowaliśmy przed obrotem miejsce dla niego, pomaga nam w tym obrocie
– opowiada Magdalena Selwod.

Wtedy łatwiej będzie nam wykonać prawidłowy handling, czyli podniesienie za biodra i barki oraz prawidłowy obrót.

Jeszcze raz podkreślmy: ważne, żeby nie robić tego zbyt szybko. Spróbujmy poczuć chorego i poczekać na niego tak, by pomógł nam w wykonaniu całego manewru. 

Jak prawidłowo układać chorego po udarze? Instruktaż video

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: mózg, opieka, udar, uraz