Grupy wsparcia zostały stworzone z myślą o dzieciach w wieku 8-10 lat oraz 11-13 lat. Cykl obejmuje 12 cotygodniowych 1,5-godzinnych spotkań. Praca, w której zastosowane zostaną elementy artterapii , będzie przebiegała w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze.
Specjaliści podkreślają, że niezwykle ważne jest odpowiednie przepracowanie żałoby z dzieckiem. Osoby, które w dzieciństwie doświadczyły śmierci bliskiej osoby, a nie uzyskały odpowiedniej pomocy, często borykają się z jej konsekwencjami w dorosłym życiu: cierpią na stany lękowe, irracjonalne poczucie braku oraz głęboki smutek. Skutki traumatycznych zdarzeń mogą powracać w każdym momencie życia ,powodując depresje i zaburzenia odżywiania.
W polskiej służbie zdrowia nie istnieje żaden system pomocy rodzinom, które przeżyły śmierć dziecka. Fundacja „By dalej iść” już od 3 lat prowadzi profesjonalne grupy wsparcia dla rodzin po stracie. Dzieci zwykle są zmuszone same radzić sobie z cierpieniem i utratą poczucia bezpieczeństwa. Do specjalistów trafiają najwcześniej wtedy, gdy sytuacja staje się dramatyczna: pojawiają się problemy zdrowotne, agresywne zachowanie czy nieumiejętność radzenia sobie w codziennym życiu. Taką pomoc mogą otrzymać bezpłatnie, w ramach organizowanych przez fundację grup.
Więcej informacji na stronie fundacji www.bydalejisc.org.pl
Zobacz także: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
Źródło: materiały prasowe fundacji „By dalej iść”/ws.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!