Warsztaty dla dzieci, które straciły rodzeństwo

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci braciszka czy siostrzyczki ? W jaki sposób pomóc mu pozbierać się po stracie? Mysłowicka fundacja „By dalej iść” rozpoczyna cykl warsztatów dla dzieci, które przeżyły śmierć rodzeństwa. Podczas spotkań dzieci będą uczyły się zrozumieć stratę, przeżywać żałobę i rozmawiać o swoich uczuciach.
/ 16.04.2013 12:09

Grupy wsparcia zostały stworzone z myślą o dzieciach w wieku 8-10 lat oraz 11-13 lat. Cykl obejmuje 12 cotygodniowych 1,5-godzinnych spotkań. Praca, w której zastosowane zostaną elementy artterapii , będzie przebiegała w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze.

Specjaliści podkreślają, że niezwykle ważne jest odpowiednie przepracowanie żałoby z dzieckiem. Osoby, które  w dzieciństwie doświadczyły śmierci bliskiej osoby, a nie uzyskały odpowiedniej pomocy,  często borykają się z jej konsekwencjami w dorosłym życiu: cierpią na stany lękowe, irracjonalne poczucie braku oraz głęboki smutek.  Skutki traumatycznych zdarzeń mogą powracać w każdym momencie życia ,powodując depresje i zaburzenia odżywiania.

W polskiej służbie zdrowia nie istnieje żaden system pomocy rodzinom, które przeżyły śmierć dziecka. Fundacja „By dalej iść” już od 3 lat prowadzi profesjonalne grupy wsparcia dla rodzin po stracie. Dzieci zwykle są zmuszone same radzić sobie z cierpieniem i utratą poczucia bezpieczeństwa. Do specjalistów trafiają najwcześniej wtedy, gdy sytuacja staje się dramatyczna: pojawiają się problemy zdrowotne, agresywne zachowanie czy nieumiejętność radzenia sobie w codziennym życiu.  Taką pomoc mogą otrzymać bezpłatnie, w ramach organizowanych przez fundację grup.

Więcej informacji na stronie fundacji www.bydalejisc.org.pl

Zobacz także: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Źródło: materiały prasowe fundacji „By dalej iść”/ws.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!