Wielkanoc poza domem? Zmieniają się zwyczaje Polaków!

Coraz więcej Polaków decyduje się wyjechać w czasie Wielkanocy. To duża zmiana, do niedawna bowiem większość z nas spędzała święta za stołem.
/ 12.04.2017 12:58

wyjazd wielkanocny

fot. Fotolia

Wielkanoc w Polsce najczęściej spędzamy w gronie rodzinnym, celebrując tradycje i obyczaje takie jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, uroczyste niedzielne śniadanie i Śmigus-Dyngus. Jednak spędzanie świąt w domu przestaje już być standardem.

Z roku na rok, coraz więcej Polaków decyduje się na nieszablonowe spędzenie Wielkanocy – z dala od świątecznych przygotowań. W ciągu ostatnich lat liczba wyjeżdżających wzrosła ponad dwukrotnie.

W 2009 r. według badań ówczesnego Pentora (obecnie TNS Polska) na urlop w tym czasie zdecydowało się ok. 800 tys. osób. W tym roku będzie ich ok. 2 mln.

Zobacz także: Jak ciekawie spędzić Wielkanoc z dzieckiem?

Dokąd Polacy wyjeżdżają na Wielkanoc?

Wyjazd na Wielkanoc w góry to dobre rozwiązanie dla osób chcących uciec od gwaru miasta, wyjechać  z rodziną  i cieszyć się niepowtarzalnymi krajobrazami. Przy odrobinie szczęścia taki wyjazd będzie możną połączyć z zimowymi aktywnościami  i pojeździć na nartach.

Na Podhalu świątecznych zwyczajów jest o wiele więcej niż w innych częściach Polski. Większość z nich obowiązuje zaledwie na terenie jednej czy dwóch wsi, a już w kolejnych są całkowicie niezrozumiałe.

W Bukowinie Tatrzańskiej odprawiany jest obrzęd "święcenia ducha”. Od kościelnych paschałów zapala się hubę zebraną uprzednio w lesie. Następnie z taką "pochodnią" obchodzi się trzy razy cały dobytek odmawiając przy tym modlitwy. Ma to zapewnić szczęście. 

Aktywne spędzanie Wielkanocy

Wielkanocną przerwę w pracy możemy połączyć z aktywnością fizyczną i zdobywaniem nowych umiejętności. Spędzenie świąt w taki sposób nie musi wiązać się z dalekim wyjazdem. Na przykład w Sobieniach Królewskich pod Warszawą będzie można w tym czasie po praz pierwszy chwycić za kij golfowy, i pod okiem trenera poznać zasady tego sportu. Nietypową atrakcją jest również przejażdżka wozem konnym do zabytkowego kościoła na poświęcenie koszyków wielkanocnych.

Po wielkanocnym śniadaniu na Mazurach wielbiciele podniebnych przygód mogą skorzystać z lotu wiatrakowcem nad Mazurami. Wiatrakowiec jest statkiem powietrznym przypominającym klasyczny śmigłowiec, nie jest jednak napędzany silnikiem. Działa dzięki autorotacji. Dlaczego warto skorzystać z okazji i obejrzeć Mazury z wiatrakowca? Takie loty możliwe są w zaledwie kilku miejscach w Polsce.

Źródło: Materiały prasowe Media Forum

Zobacz także: Święcelina – czym są te popularne na Podhalu dania?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!