Witamina A

Określana jest mianem retinolu czy beta-karotenu. Witamina ta spełnia bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Wspomaga jego ogólny rozwój i warunkuje jego prawidłowy wzrost. Jest odpowiedzialna za budowę i powstawanie kości w organizmie człowieka, dlatego w tak szczególny sposób konieczna do właściwego rozwoju uzębienia i wzrostu kości i małych dzieci.
/ 25.04.2008 14:02
Określana jest mianem retinolu czy beta-karotenu.

Witamina ta spełnia bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Wspomaga jego ogólny rozwój i warunkuje jego prawidłowy wzrost. Jest odpowiedzialna za budowę i powstawanie kości w organizmie człowieka, dlatego w tak szczególny sposób konieczna do właściwego rozwoju uzębienia i wzrostu kości i małych dzieci. Witamina A

Ale jej najważniejszą rolą jest wspomaganie narządu wzroku i wspomaganie go tak aby prawidłowo funkcjonował. Jest więc nieodzowna dla dobrego widzenia. Wspomaga również należyte funkcjonowanie błon śluzowych w całym organizmie człowieka, rozpoczynając od nosa i jamy ustnej, przez układ pokarmowy, a kończąc na układzie moczowym. Jest też pomocna w utrzymaniu w dobrej kondycji Twojej skóry. Stanowi także ochronę przed powstawaniem i rozwojem nowotworów i chorób serca, gdyż działa jak przeciwutleniacz.

Zagrożenia przy niedoborze witaminy A
Jeśli w naszym organizmie nastąpił niedobór tej witaminy, możemy obserwować kruchość i wolne tempo wzrostu naszych paznokci. Pojawiają się problemy ze skórą, niekiedy nawet trądzik lub łuszczyca. Włosy i skóra stają się suche. Często i łatwo zapadamy na różnego rodzaju infekcje, pogorsza się nasze widzenie. Jeśli jest to wiek dziecięcy lub okres dojrzewania może zostać nawet zahamowany wzrost.

Gdzie szukać witaminy A?

Najważniejszymi źródłami tej witaminy są ryby morskie, tran, wątroba wołowa i wieprzowa, oleje roślinne i masło, tran, żółtko jaja, mleko, ser, melon, mango, pomidor, szpinak, sałata, dynia, groszek zielony, szczaw, marchewka i boćwina.

mwmedia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!