Wrocław: w tabletkach odchudzających wykryto groźną sibutraminę!

Dziennikarska prowokacja w programie TTV „Blisko ludzi” wykazała, że we Wrocławiu sprzedawane są tabletki odchudzające z dodatkiem sibutraminy – środka, który może nawet prowadzić do śmierci. Sprawę bada już prokuratura, która ustali, czy doszło do popełnienia przestępstwa.
/ 06.02.2014 14:48

fot. Fotolia

Ziołowe środki odchudzające? Niekoniecznie. Po przebadaniu jednego z nich naukowcy odkryli sibutraminę – pochodną amfetaminy.

Sibutramina była kiedyś wprawdzie stosowana w leczeniu otyłości, jednak wycofano ją ze sprzedaży z powodu efektów ubocznych, jakie wywołuje. Są wśród nich: nadmierne pobudzenie, gwałtowne wzrosty temperatury, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, a w konsekwencji nawet śmierć.

Co ciekawe, sprzedawcy, którzy oferowali „cudowne pastylki”, byli świadomi zagrożenia, jakie mogą wywołać – reporterka programu TTV dostała tabletki dosłownie spod lady.

Jak przyznaje wrocławski sanepid, kontrole przeprowadzane są rzadko i dlatego urzędnicy nic nie wiedzieli o handlu nielegalnymi środkami.

Warto mieć na uwadze, że sprzedawcy często nie są świadomi tego, co znajduje się w środku suplementów reklamowanych zazwyczaj jako ziołowe. Wielu z nich wie jednak, że preparaty te składają się z tajemniczych, nieprzebadanych składników – mało komu jednakże przeszkadza to w ich sprzedawaniu.

Zobacz też dział Odchudzanie

Źródło: tvn24.pl/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA