Współczesne metody leczenia wad wzroku

Jak współcześnie leczy się zeza, zaćmę i choroby siatkówki?
/ 16.06.2014 10:02

Czasy, kiedy wada wzroku skazywała na noszenie okularów, a choroby takie jak zaćma kończyły się trwałą utratą wzroku, już za nami. Dziś dzięki nowoczesnym, coraz mniej inwazyjnym metodom leczenia, osoby z wadami wzroku mogą odzyskać dobrą jakość widzenia. Przeczytaj, jakimi metodami leczenia wad wzroku dysponuje współczesna medycyna.

Współczesne metody leczenia wad wzroku

fot. Fotolia

Leczenie zeza

Podstawową metodą jego leczenia jest stosowanie odpowiednio dobranych szkieł korekcyjnych, można też zasłaniać lepiej widzące oko, co wzmacnia mięśnie oka słabszego, zmuszając je do ruchu.

Jeśli to nie wystarczy, wykorzystywane są bardziej inwazyjne metody, takie jak zastrzyki z toksyną botulinową, która rozluźnia skurczone mięśnie okoruchowe ułatwiając skupianie wzroku.

Leczenie operacyjne jest ostatecznością, stosowaną gdy inne metody nie przynoszą wymiernych rezultatów.

Leczenie zaćmy

W przypadku zdiagnozowania zaćmy i braku przeciwwskazań, warto poddać się. zabiegowi fakoemulsyfikacji, czyli usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej sztuczną, która nie tylko przywróci ostrość widzenia, ale przy okazji często skoryguje, całkowicie lub co najmniej częściowo, wadę wzroku.

Leczenie chorób siatkówki

Przy schorzeniach siatkówki takich jak otwór plamki, odwarstwienie siatkówki lub błona przedsiatkówkowa konieczne jest podjęcie terapii laserowej lub chirurgicznej, do której zalicza się szeroko stosowaną witrektomię.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Przez trzy mikronacięcia ścian gałki ocznej, do jej wnętrza wprowadza się narzędzia, za których pomocą usuwane jest ciało szkliste oka wraz ze znajdującymi się w nim nieprawidłowymi tkankami czy zmętnieniami, wypełniając pozostałą przestrzeń odpowiednim płynem.

Wszelkie zabiegi muszą oczywiście być poprzedzone konsultacją z lekarzem, który po wykonaniu niezbędnych badań i postawieniu diagnozy, dobierze odpowiednią metodę leczenia i w razie potrzeby zakwalifikuje pacjenta do stosownego zabiegu. Jeśli tylko zauważymy niepokojące objawy, warto wybrać się do specjalisty po poradę.

Na podstawie materiałów prasowych Scanmed Multimedis Weiss Klinik

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA