Brodawki zwykłe, zwane pospolicie kurzajkami, to zrogowaciałe grudki skórne, pojedyncze albo mnogie, szare, żółtawe lub brunatne. Najczęściej wyrastają na skórze dłoni i palców, rzadziej na twarzy lub szyi, czasem na stopach. Wywołują je wirusy brodawek ludzkich (HPV), można więc je złapać od osoby zakażonej. Drapanie, pocieranie, mikrourazy skóry sprzyjają rozmnażaniu brodawek. Większość zmian ustępuje sama, ale po kilku latach.
Specjalista zielarstwa
Dr n. farm. Jerzy Jambor – prezes Zarządu Głównego Polskiego Komitetu Zielarskiego
Wypróbuj świeży sok z ziela glistnika pospolitego (zwanego popularnie jaskółczym zielem) wyciekający z ułamanej łodygi. Roślina rośnie na brzegach lasów, w parkach i ogrodach. Jako środek pomocniczy zaleca się picie odwaru z mieszanki ziela fiołka trójbarwnego, ziela drapacza lekarskiego, korzenia łopianu oraz liści brzozy.
Przepis na kurację: Przetrzyj lekko brodawkę czystym pilnikiem do paznokci. Zrób to delikatnie i ostrożnie, żeby nie wywołać krwawienia. Następnie posmaruj ją świeżym sokiem glistnika pospolitego. Odczekaj aż zaschnie (wówczas zbrunatnieje). Zabieg powtarzaj kilka razy dziennie przez 10–20 dni.
Homeopata
Sława Manz – doświadczona homeopatka i specjalistka naturoterapii
Jeśli zmiany występują na skórze dłoni i palców, zażywaj Causticum D4 (lub 1CH). Na kurzajki umiejscowione na stopach pomoże Antimonium crudum D4 (lub 3CH). W przypadku brodawek znajdujących się na różnych częściach ciała, które krwawią, swędzą i są wrażliwe na dotyk, podajemy lek o nazwie Thuja D12 (5CH).
Wskazówki: Causticum zażywaj trzy razy dziennie po 5 granulek, podobnie Antimonium crudum. Thuję D12 przyjmuj dwa razy dziennie też po 5 granulek. 15 minut po posiłku lub przed nim. Znane są przypadki zanikania brodawek pod wpływem sugestii, ale mechanizm tego zjawiska nie został do końca poznany.
Dermatolog
Lek. med. Beata Nalewajek z Centrum Medycznego ENEL–MED w Warszawie
Leczenie brodawek wirusowych rąk i stóp zależy od ich ilości, umiejscowienia, trwania i wieku pacjenta. Najczęściej wykonywanym zabiegiem w leczeniu brodawek jest obecnie krioterapia – ze względu na dostępność i skuteczność metody. Dzieciom, które się jej boją, polecam raczej środki farmakologiczne.
Recepta: Najnowszą i bardzo skuteczną metodą leczenia miejscowego jest terapia preparatem imiquimod 5% krem (ALDARA), którego działanie polega na stymulacji miejscowych reakcji immunologicznych (obronnych skóry) i zapalnych. Leczenie trwa zwykle od siedmiu dni do kilku tygodni.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!