Dla mody i urody
Kosmetyki i biżuteria również mogą uczulać. I to jak! W kosmetykach najgroźniejsze są substancje zapachowe i konserwujące. Wśród ozdób podrażnienia wywołują najczęściej te z niklu, chromu i srebra.
DOMOWE SPOSOBY
► Zamień metalową i srebrną biżuterię na drewnianą, szklaną lub wykonaną z innych naturalnych materiałów. A jeśli nie możesz się rozstać z ulubionym pierścionkiem, pomaluj go lakierem do paznokci (o ile lakier cię nie uczula). Musisz powtarzać ten zabieg.
POMOŻE CI TECHNIKA
► Dla alergików produkuje się specjalne serie kosmetyków – również do makijażu. Małe ryzyko uczulenia występuje przy stosowaniu np. pudrów (ok. 60 zł), podkładów (ok. 45 zł) i cieni (ok. 20 zł) z minerałów. Robi je np. L’Oréal i Rhea.
► Kup kolczyki ze stali chirurgicznej oraz pierścionki i obrączki z tytanu (cena zależy od wzoru).
Do sprzątania i prania
W domu na alergika czyha sporo pułapek. Przede wszystkim kurz i opary z farb, wykładzin dywanowych oraz mebli. Uczulają też detergenty używane do prania i sprzątania.
DOMOWE SPOSOBY
► Przede wszystkim postaraj się ograniczyć siedliska kurzu. W miarę możliwości usuń dywany, tapicerowane meble, ciężkie zasłony.
► Nie odkurzaj przed spaniem – każda drobina poruszonego kurzu dostanie się do twoich dróg oddechowych podczas snu.
► Jeśli uczulają cię barwniki do tkanin, kupuj białe i pastelowe ubrania, a przed pierwszym założeniem je namocz i dokładnie wypłucz.
POMOŻE CI TECHNIKA
► Wybierz pralkę z programem antyalergicznym. Seria pralek LG Allergy Care (od ok. 1100 zł) uzyskała certyfikat Brytyjskiej Fundacji Przeciwdziałania Alergiom. Pralki mają tryb płukania w ciepłej wodzie lub program podwójnego płukania, który pomaga skutecznie usunąć pozostałości detergentów.
► Zainwestuj w odkurzacz z filtrem HEPA. To specjalny filtr, który bardzo dokładnie oczyszcza powietrze, pochłania 99,9 procent zanieczyszczeń i wyłapuje alergeny. Zwróć także uwagę, by odkurzacz miał szczelny pojemnik na kurz. W przeciwnym wypadku będzie rozpylał zanieczyszczenia zamiast zbierać. Taki odkurzacz kosztuje ok. 600 zł.
► Stosuj ściereczki z mikrofibry, które świetnie czyszczą samą wodą (5–6 zł).
W ogrodzie
Groźne są przede wszystkim uczulenia wziewne (pyłki, zapachy roślin), skórne (pokrzywki) oraz te spowodowane przez jad owadów.
DOMOWE SPOSOBY
► Unikaj sadzenia pylących drzew i krzewów, jak np. wierzba, leszczyna.
► Pozbądź się roślin, które mogą wywołać alergie skórne (pierwiosnek, nagietek, ruta) oraz tych, które wabią do ogrodu owady (głóg, hyzop, mak).
POMOŻE CI TECHNIKA
► Stosuj lampy-pułapki do zwalczania owadów (od ok. 100 zł). Wabią owady i rażą je prądem.
► Kup moskitierę. Te najnowsze mają bardzo drobne oczka (80 zł).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!